Na mešitě v Brně se objevil výhrůžný nápis, případ řeší policie

Policie od pátečního odpoledne vyšetřuje, kdo nasprejoval na brněnskou mešitu nápis „Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme“.  V sobotu to potvrdil policejní mluvčí Bohumil Malášek. Mešita ve Vídeňské ulici, jediná v Brně, se stala terčem anonymního útoku v minulosti již několikrát.

Video Události ČT: Na mešitě v Brně se objevil výhrůžný nápis
video

Události ČT: Na mešitě v Brně se objevil výhrůžný nápis

Zdroj: ČT24

Policisté podle Maláška věc vyšetřují jako poškození cizí věci. „Případ jsme zadokumentovali a zjišťujeme informace, které by nás mohly dovést k pachateli,“ přiblížil mluvčí.

Předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muníb Hasan Alravi řekl, že útok na mešitu přichází po delší době klidu. „Policii jsme to oznámili, jakmile jsme to zjistili. Bereme to vážně jako přímou výhrůžku, není to anonymní výkřik na internetu. Je potřeba to vnímat i ve světle útoků na mešity ve světě a celkově, řekl bych, tíživé nálady a atmosféry v Česku,“ uvedl Alravi.

Alkohol i vepřová hlava. Mešita přitahovala pozornost už dříve

V minulosti kromě nenávistných nápisů a vytlučených oken vandalové položili před dveře mešity v roce 2016 tašku s prasečí hlavou, což je pro muslimy nečisté maso. V témže roce se zde sešlo také asi sto odpůrců islámu pod vedením Martina Konvičky, jedli zde vepřové a pili alkohol. Muslimové tehdy kvůli obavám z dalších útoků nainstalovali na objekt bezpečnostní kameru.

Mešita v Brně se otevřela v roce 1998 a muslimové se zde pravidelně scházejí k modlitbám. Už před otevřením vyvolala protesty. Islámská nadace v Brně původně chtěla i věžičku symbolizující minaret, ale nakonec po protestech ustoupila. Nade dveřmi je tak jen zelená mozaika s náboženským textem.

Útoky na mešitu se objevovaly zejména po roce 2015, kdy vrcholila migrační krize a do Evropy proudily statisíce uprchlíků. Nynější případ se stal v době zvýšeného mezinárodního napětí po americkém útoku a zabití íránského generála Kásima Solejmáního.