Na horách napadnou decimetry sněhu, meteorologové varují před závějemi a jazyky

Na horách na severu a severovýchodě Česka má v pátek a v sobotu vydatně sněžit. Ve vrcholových a severních návětrných partiích Krkonoš, Jeseníků, Králického Sněžníku a Beskyd může během těchto dvou dnů napadnout místy 20 až 30 centimetrů, ojediněle až 40 centimetrů sněhu, uvedli meteorologové na webu infomet.cz. Vzhledem k tomu, že sněžení doprovodí čerstvý vítr, platí pro tyto horské oblasti výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Výstraha platí od pátečního odpoledne, především se ale týká soboty. V pátek na některých místech na horách nasněžilo kolem pěti centimetrů, kolem páté odpoledne velmi hustě padal sníh například na Benecku v Krkonoších. Večer vánice ustala, další ale zasáhne Krkonoše v noci.

Podle silničářů není situace zatím nijak dramatická. Na sněžení jsou připraveni – jen v Krkonoších mají k dispozici devět sypačů, zatím nebyla nutná jejich přítomnost u žádné mimořádné situace.

Nejspíše je to ale jen začátek. „Sněžení bude pokračovat i v sobotu. V sobotu večer a v noci na neděli bude v Krkonoších a Jeseníkách sněžení ustávat. V Beskydech může sněžit ještě v neděli dopoledne, ale už s menší intenzitou,“ uvedla meteoroložka Marie Odstrčilová.

Upozornila na to, že suchý prachový sníh, který napadne, bude zvedat vítr, a budou se tak tvořit sněhové jazyky, někde i závěje. Není podle ní vyloučeno to, že meteorologové prodlouží platnost výstrahy pro Beskydy až do nedělního poledne.

„Nasněží i v Alpách, stejně jako u nás tu může za dva dny napadnout v nejvyšších polohách 20 až 40 centimetrů sněhu,“ dodala Odstrčilová.

Teplé počasí posledních dnů zatím omezuje nabídku lyžování v tuzemských skiareálech. Provozovatelé proto čekají nejen na přírodní sníh, ale hlavně na mráz, který jim umožní vyrábět technický sníh a zasněžovat sjezdovky. Ochlazení s teplotami pod nulou přijde o víkendu, na přelomu roku se má ale začít znovu oteplovat.