Novým předsedou Rady ČTK byl zvolen kandidát ANO David Soukup

Novým předsedou Rady České tiskové kanceláře byl v pondělí jednomyslně zvolen mediální podnikatel a zastupitel za hnutí ANO na Praze 3 David Soukup. Byl jediným kandidátem. Místopředsedkyní Rady byla znovuzvolena Jaroslava Wenigerová (za ODS) a nově také bývalá ministryně a práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), obě také jednomyslně. Rozhodla o tom Rada ČTK.

„Agenturu ČTK považuji za médium, které podává zcela nestranné informace, které čistě popisuje skutečnosti, které se staly, a nedává do toho žádné domněnky,“ uvedl po zvolení Soukup. Důležité je podle něj především bojovat proti falešným zprávám, takzvaným fake news.

„ČTK považuju za obranný val, který proti takovým zprávám dokáže dobře bojovat. Myslím, že Rada ČTK stojí na té barikádě,“ dodal Soukup.

Po jednání rady Soukup dále uvedl, že by byl rád, kdyby ČTK začala více podnikat, jak je uvedeno v zákoně, a získávala více prostředků z vedlejší podnikatelské činnosti. Agentura by podle něj mohla například zřídit vlastní školu, nebo více prodávat své fotografie do zahraničí.

„Samozřejmě to nemůžeme nikomu nařídit, můžeme to pouze navrhnout. Všechno je na managementu ČTK,“ zdůraznil. ČTK v současnosti nabízí komerční vzdělávací kurzy prostřednictvím své akademie. Fotografie pak prodává do zahraničí ve spolupráci se zhruba dvaceti partnerskými agenturami, z nichž největší je americká AP.

Rada v pondělí také schválila rozpočet ČTK pro rok 2020, který počítá se ziskem 178 tisíc korun. Z pondělního jednání se omluvili dosavadní místopředseda rady Petr Žantovský a radní Pavel Foltán (oba za ANO).

Afghánská kontroverze

Osmačtyřicetiletý Soukup je bývalý novinář. Začínal jako externí zprávař v soukromém radiu RIO, měl pořad v soukromé televizi OK 3. Následně spolupracoval s časopisem Reflex, pracoval v bulvárním deníku Blesk, v TV Nova jako reportér pořadu Na vlastní oči nebo stál u zrodu bulvárního deníku Super. Připravoval také znovuspuštění časopisu Mladý svět. Vedle toho působil i jako tiskový mluvčí a pracoval v marketingu.

S deníkem Super je spojena kontroverzní událost novinářské kariéry Davida Soukupa. V roce 2001 byl totiž jako zvláštní zpravodaj u začátku války v Afghánistánu. Podle deníku byl přímo v hlavním městě Kábulu. Jenže to nebylo možné, město v té době ovládalo hnutí Taliban a novináři tam být nemohli. Soukup tvrdí, že tehdy chyboval deník Super, když ho umístil někam, kde ve skutečnosti nebyl.

„Citace mi byly vloženy do úst deníkem Super, protože když si porovnáte, co jsem říkal v tu samou dobu televizi Nova ve zpravodajství, tak není možné, abych tvrdil něco jiného do deníku Super. Prostě byl to bulvár v tu dobu, chtěl být něčím zajímavý, tak mě někam umístil,“ hájí se Soukup.

Rada kontroluje veřejnoprávní ČTK

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury.

Kromě Soukupa, Wenigerové, Marksové, Žantovského a Foltána jsou dalšími členy bývalá novinářka Angelika Bazalová (za Piráty) a Jana Gáborová (za SPD).

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBlažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti a že budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou.
13:00Aktualizovánopřed 8 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 11 mminutami

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení mimo jiné i zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 48 mminutami

Ředitelem ČT chce být 21 lidí, mezi nimi právník Rozehnal či exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) se přihlásilo 21 zájemců. Jsou mezi nimi lidé z mediální sféry, manažeři či podnikatelé. Konečný počet uchazečů se ale ještě může změnit, některé přihlášky totiž vykazují nedostatky. Vyplývá to z informací, které dnes Rada ČT zveřejnila na webu. Tendr vypsala poté, co na začátku května odvolala po roce a půl ve funkci Jana Součka. Kromě jmen, která se už v minulých dnech objevila v médiích, je na seznamu kandidátů například bývalý člen představenstva společnosti CETIN a někdejší poslanec Michal Frankl, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který letos krátce vedl Součkovu kancelář, mediální právník Aleš Rozehnal a účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón.
10:20Aktualizovánopřed 50 mminutami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 2 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 6 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 6 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...