Pojede-li na Tchaj-wan, naše přátelství skončí, vzkázal Zeman Kuberovi

Plánováním cesty na Tchaj-wan předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) jedná proti ekonomickým zájmům České republiky. Ve čtvrtek to v televizi Barrandov prohlásil prezident Miloš Zeman. Dodal, že pokud Kubera do země opravdu pojede, skončí jejich relativně přátelské vztahy.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Kubera dal podle Zemana plánovanou cestou přednost své politické straně před národními zájmy. „Protože i velmi umírnění lidé před touto cestou varují,“ podotýká prezident a dodává, že Čína je druhá největší ekonomika světa a návštěva Tchaj-wanu podle něj „přinejmenším“ zhoršuje podmínky uplatnění českých výrobců na čínských trzích.

„Je to jednání proti národním, v daném případě ekonomickým, zájmům České republiky,“ míní prezident.

Kubera tento týden potvrdil, že se Tchaj-wan chystá navštívit příští rok. S plánováním cesty čeká na výsledek tamních lednových prezidentských voleb. Návštěvu chce pojmout jako obchodní cestu, o kterou podle něj mají eminentní zájem podnikatelé.

Zeman namítá, že existuje riziko, že proti firmám, jež budou součástí Kuberovy delegace, může Peking uplatnit odvetná opatření. V minulosti Kubera poukázal na to, že Tchaj-wan je pro Česko třetím největším asijským obchodním partnerem.

„Pokud tam pojede, tak v tomto smyslu to přátelství končí,“ nechala se ve čtvrtek slyšet hlava státu. Šéfa Senátu Čína už v minulosti kritizovala za jeho účast na recepci tchajwanského zastoupení v Praze. Podle Kubery ale Peking musí respektovat, že Česko je suverénní země, a nemůže jednat z pozice síly.