Kopřivnická Tatra dodá české armádě auta za půl miliardy korun

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích dvou letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek pro ministerstvo obrany převyšuje půl miliardy korun. Informoval o tom mluvčí společnosti Andrej Čírtek. Dodal, že obě strany smlouvu podepsaly v polovině srpna.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Společnost české armádě v příštích dvou letech dodá 37 těžkých automobilů modelové řady Tatra Force a 34 středních vozů modelové řady Tatra Tactic. Celková hodnota zakázky dosahuje téměř 557 milionů korun. Dalších 30 vozidel Tatra Force může armáda podle potřeby obdržet v letech 2022 až 2024.

„Dodávka na základě této smlouvy zcela určitě zaručuje zvýšení přepravní kapacity potřebné pro logistickou podporu útvarů a zařízení Armády České republiky při plnění úkolů v rámci bojového výcviku, zahraničních operací a úkolů spojených s nasazením jednotek Armády České republiky v záchranných a humanitárních operacích,“ uvedl náměstek ministra obrany Filip Říha. Česká armáda nyní využívá více než 3000 vozů značky Tatra.

Kopřivnická firma pro Armádu ČR dodá na základě už dříve podepsané smlouvy i 31 vojenských těžkých terénních nákladních vozidel upravených pro přepravu kontejnerů v hodnotě přibližně 500 milionů korun. V červnu ministerstvo obrany podepsalo také objednávku na 62 obrněných vozidel Titus na podvozku Tatra, na jejichž výrobě se bude automobilka rovněž podílet.

Tatra prodává i v Jordánsku či Turecku

Velkou zakázku kopřivnická společnost plní i pro jordánského zákazníka. Na základě již podepsaných objednávek postupně dodá celkem 328 podvozků obchodní řady Tatra Force v hodnotě přesahující miliardu korun. Dalším trhem, kde Tatra uspěla, je Turecko. I tam bude dodávat své podvozky.

Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Letos vyrobí 1000 až 1100 vozů a prodá jich zhruba o 100 více. Loni vyrobila 790 a prodala jich 841. Přibližně 80 procent produkce automobilka vyváží.

Většinovým vlastníkem Tatry je Czechoslovak Group Michala Strnada. Tatra Trucks má přes tisíc zaměstnanců, dalších více než šest set lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie.