Jeden kaplan denně navštíví i dvacítku pacientů. Nově budou moct nemocnice duchovní zaměstnat

2 minuty
Kaplani v nemocnicích
Zdroj: ČT24

Péče duchovních v nemocnicích je stále vyhledávanější. Jeden kaplan denně absolvuje v průměru pětadvacet návštěv pacientů. Ministerstvo zdravotnictví a zástupci církve se na začátku července dohodli na nových pravidlech pro práci duchovních. Stanou se zaměstnanci nemocnic, budou mít svoji s kancelář i kapli. Službu v současné době nabízí v České republice stovka nemocnic a hospiců.

Příkladem nemocnice, která služeb duchovního využívá, může být ta v Hodoníně. Jan Zapletal zde jako kaplan působí už devět let a zájem o jeho služby je vysoký – za pacienty dochází každý den.

„Převažují duchovní záležitosti, ale i rodinné problémy, například usmíření v rodinách, pacient se potřebuje mnohdy usmířit sám se sebou, přijmout nemoc, aby s ní dokázal lépe žít,“ vysvětluje.

Za měsíc absolvuje hodonínský kaplan až pět set návštěv, v průměru pětadvacet denně. V nemocnici dosud pracoval na dohodu – a to se teď změní. „Předpokládám, že od volného způsobu spolupráce přejdeme také na pevnou pracovní smlouvu,“ uvádí ředitel Nemocnice TGM Hodonín Antonín Tesařík.

O dohodu usilovaly církve osm let

Ke změně přispěla nedávná dohoda o duchovní péči ministerstva zdravotnictví a zástupců církve. Ta oficiálně stanovila pravidla práce nemocničních kaplanů nebo požadavky na jejich vzdělání.

O vzniku dohody církve s ministerstvem zdravotnictví jednaly už od roku 2007. Pro nemocnice z ní vyplývá také řada povinností, kaplanům musí zařídit kromě kanceláře i například místnost pro duchovní činnost s označením kaple.

„Záleželo velmi na osvícenosti a moudrosti personálu toho kterého oddělení,“ vzpomněl Daniel Ženatý dobu, kdy jako farář docházel do nemocnic. Někde se podle něj duchovní setkávali s prostorovými nebo časovými omezeními. Službu museli provádět v nedůstojných podmínkách, třeba na chodbě.  Personál také nevěděl, na co má nebo nemá farář právo.

„Tím, že dohoda dává standardy a určuje rámec, skýtá bezpečné prostředí pohybu a chování pro obě strany,“ doplnil Daniel Ženatý. V hodonínské nemocnici funguje kaple sedmým rokem. Bohoslužby se zde konají zhruba jednou za dva týdny.

První kaplan pomáhal v Motole

Služby kaplana nabízí na jihu Moravy podle údajů ministerstva zdravotnictví devatenáct nemocnic a hospiců v sedmi městech, v celém Česku pak ve zhruba stovce nemocnic a hospiců na sto čtyřicet kaplanů z deseti církví.

„Určitě by jich mohlo být víc. To ukotvení může pomoci. Samozřejmě je otázka, jak je zaplatit, každý není ochoten nebo nemá tu možnost tam chodit na půl den nebo na více dnů zadarmo,“ řekl Leo Zerhau z Katolické asociace nemocničních kaplanů v České republice.

Prvním zdravotnickým zařízením, kde nemocniční kaplanství začalo před více než deseti lety fungovat, byla Fakultní nemocnice Motol. Také v Thomayerově nemocnici je duchovní péče už roky součástí služeb pacientům, jejich příbuzným i personálu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 5 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 9 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 27 mminutami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 28 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 4 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 7 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 8 hhodinami
Načítání...