„Oni tam dneska fungují trošku jako návštěvníci, my bychom byli rádi, aby se dostali do nějakého statutu pracovníků ve zdravotnictví,“ vysvětluje Leoš Heger. Kaplani mluví nejen s pacienty, ale i s jejich nejbližšími příbuznými i nemocničním personálem. Například v pražském Motole denně absolvují asi deset takových rozhovorů.
Duchovním k práci nemocničního kaplana stačí jen teologické vzdělání, v budoucnu budou muset mít navíc i praxi v pastorační péči a kurz nemocničního kaplanství. Rozdíly jsou dnes i v tom, kdo je vlastně platí. „Jsou nemocnice, které zaměstnávají nemocniční kaplany, jsou nemocnice, které mají s kaplany pouze nějakou dohodu a jsou nemocniční kaplani, které platí církev,“ vysvětluje předseda Asociace nemocničních kaplanů Vítězslav Vurst.

Reportáž Lenky Drmotové
Do budoucna bude otázka financování kaplanů závislá na tom, jak dopadne hlasování o církevních restitucích v Parlamentu. V polovině června se k debatě o novém zákonu společně sejdou duchovní, zástupci nemocnic i ministerstva, nová pravidla pro kaplany by pak měla začít platit koncem roku 2013.