Týrání, opuštění, zpronevěra dávek. Soud potrestal babičku zmizelé Valerie osmiletým žalářem

Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání, opuštění, za zanedbání výživy, ohrožování výchovy a za zpronevěru dávek, které žena na svěřenou dívku pobírala. Vyšší trest nebylo možné uložit. Úterní verdikt není pravomocný. Policie po Valerii neúspěšně pátrá téměř rok.

Odsouzená žena dostala vnučku Valerii a její tři starší sourozence do péče v září 2016, a to navzdory tomu, že byla v minulosti několikrát odsouzena včetně pětiletého trestu vězení za týrání svých vlastních potomků.

Podle verdiktu děvče nejpozději před Vánocemi 2017 „opustila a zanechala na nezjištěném místě“. Předtím je údajně rok a čtvrt týrala, stejně jako jejího bratra. Soud stanovil, že poručnice musí dívce uhradit 324 tisíc a chlapci 131 tisíc korun jako bolestné a nemajetkovou újmu.

Ženin advokát se domáhal klientčina osvobození, podle něj pro týrání ani ostatní trestné činy neexistují důkazy. Argumentoval mimo jiné tím, že zmizelá Valerie nikdy nebyla vyslechnuta ani prohlédnuta lékařem.

Sama babička tvrdí, že sedmiletou holčičku před časem ponechala v Německu u příbuzných – ti to ovšem před soudem popřeli a státní zástupkyně pak vznesla sérii ostrých výtek.  

 Žalobkyně mluví o hrabivosti

Podle žalobkyně Ivy Brücklerové si žena k sobě vzala děti svého zesnulého syna pouze ze ziskuchtivosti a hrabivosti: „Díky štědrým sociálním dávkám se jí docela pěkně dařilo umořovat její četné exekuce.“

K získání dětí do péče pomohla pochvalná hodnocení, jež babička pohřešované dívky dostala od orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a od Klokánku, kde tehdy sourozenci přebývali.

Péče o čtyři děti však byla podle Brücklerové i soudu nad babiččiny síly, a proto začala nejmladší Valerii a jejího bratra týrat. „K podání návrhu na svěření dětí do péče vedla obžalovanou především její ziskuchtivost a tendence k prioritnímu uspokojování vlastních potřeb. Méně už ji k tomu motivoval upřímný zájem o děti a o jejich blaho. V průběhu času nepochybně poznala, že v jejím věku a při jejích schopnostech je péče o čtyři děti nad její síly, a to přispělo k tomu, jakým způsobem se k nezletilým dětem chovala,“ shrnula předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Lenka Hájková.

Podle rozsudku je denně bila vším, co jí doma přišlo pod ruku – například tyčí od vysavače. Děti prý tahala za vlasy a uši, házela s nimi o zeď a o zem, nechávala je hodiny klečet a nadávala jim.

Valerii pak údajně bila pěstí do obličeje, roztahovala jí nohy do provazu nebo ji připoutávala k záchodové míse, kde dívku nechávala ve tmě a bez možnosti pohybu. Sourozence nutila, aby sestru také bili. „Valerie byla malá, bezbranná a naprosto vydaná napospas zlovůli a náladám paní obžalované,“ řekla k tomu státní zástupkyně. 

Státní zástupkyně ostře kritizovala úřady 

Starší sestra dívky vypověděla, že jedné noci byla Valerie bita tak moc, že ji ráno nedokázala probudit a myslela si, že je mrtvá. Když se děti tentýž den vrátily ze školy, babička jim prý řekla, že zlobivou sestřičku odvezla do psychiatrické léčebny.

Příbuzní uvedli, že holčičku naposledy viděli na podzim 2017. „Co se stalo s malou Valerií, o tom můžeme pouze spekulovat. To ví jenom obžalovaná,“ podotkla státní zástupkyně, která v závěrečné řeči ostře zkritizovala roli orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a obecně prospěšné společnosti Dobrá rodina, které měly kontrolovat, jak si poručnice s dětmi vede – přitom vůbec nezaznamenaly, že Valerie zmizela. Státní zastupitelství chce proto postup institucí dále zkoumat.

„Spolupráce byla absolutní nula. Pochybení OSPODu a Dobré rodiny se vine celým tímto případem jako červená nit,“ zdůraznila Brücklerová. Na pohřešování dívky nakonec policii upozornila Valeriina matka, které dříve úřady všechny čtyři děti odebraly, protože se o ně nedokázala postarat.