Babiš v Severní Makedonii slyšel chválu na české policisty. Pomáhají s ochranou hranic

Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval Severní Makedonii za to, že podle něj fakticky zastavila migraci takzvanou balkánskou cestou. Oznámil, že chce pokračovat v materiální i personální podpoře země. Česko podle něj podporuje zahájení přístupových rozhovorů Severní Makedonie s Evropskou unií.

Video Události
video

Události: Andrej Babiš v Severní Makedonii

„Chtěl bych poděkovat tehdy Makedonii, dnes Severní Makedonii za to, že de facto zastavila ilegální migraci. Protože v tom vlastně zůstala sama. Považuji za absurdní, že ze schengenského prostoru přicházely statisíce migrantů do neschengenského prostoru,“ řekl Babiš na společném brífinku se severomakedonským ministrem vnitra Oliverem Spasovským při návštěvě přijímacího centra pro migranty v Gevgeliji na hranici s Řeckem.

Spasovski uvedl, že Česko Severní Makedonii významně pomohlo v letech 2015 a 2016, kdy zemí procházel největší počet lidí hledajících ochranu před válkou nebo diktaturou. „Už šestadvacátý kontingent českých policistů společně s makedonskými policisty chrání makedonsko-řeckou hranici. Chtěl bych vyzdvihnout profesionalitu českých policistů, jejich ochotu sdílet své zkušenosti a pomoci v posílení kapacit naší policie,“ poznamenal.

Čtyřicetičlenný kontingent

Na makedonsko-řecké hranici se Babiš setkal i s několika českými policisty ze čtyřicetičlenného kontingentu. „Pokud nám někdo vyčítal naše stanovisko, právě tady je důkaz naší solidarity, že podporujeme Severní Makedonii, že tu máme náš kontingent čtyřiceti policistů, o kterých slyším samou chválu. Já jim také moc děkuji, že tady jsou a že tady je Česká republika vidět,“ řekl premiér.

Spasovski připomněl, že Praha Skopje pomohla už částkou čtyř milionů eur (přes 100 milionů korun). „To ukazuje na naše partnerské vztahy mezi ministerstvy a vládami a na vaši ochotu, abychom společně čelili dalším problémům. Očekávám, že pokud se zase objeví migrační krize, že budeme spolupracovat znovu,“ uvedl.

Babiš návštěvu v Severní Makedonii označil za užitečnou i pro diskusi o dalším vývoji Frontexu. „Jsem přesvědčen, že Frontex má skvělé výsledky v monitoringu, návratové politice. Co se týká pobřežních stráží, jednotlivé členské státy to zvládají bez problému. Pokud máme mluvit o posilování Frontexu, měli bychom spíš mluvit o jeho roli mimo Evropu,“ konstatoval český premiér.