Ano, nebo ne? Srovnejte své názory na euro či dotace s tím, co říkají strany

V pátek a v sobotu budou Češi volit své zástupce do Evropského parlamentu. Česká televize proto oslovila parlamentní strany s devíti otázkami ohledně zásadních oblastí evropské politiky.

První dotaz se týká rozhodování Evropské rady, tedy summitů hlav států nebo vlád členských států. K nim se přidávají předsedové rady a Evropské komise, ovšem bez hlasovacího práva. Úkolem rady je vymezovat obecný politický směr a priority EU. Rozhoduje v těch nejzásadnějších oblastech zahraniční politiky, daní, sociální politiky či změn smluv EU jednomyslně, což znamená, že každý stát má právo veta. V mnoha oblastech však k prosazení návrhu stačí kvalifikovaná většina.

Má mít každý stát i v budoucnu právo veta při rozhodování Evropské rady?
Zdroj: strany a hnutí ČT

Druhé téma dvojí kvality potravin se týká praxe, kdy výrobci dodávají do různých členských zemí výrobky ve stejných obalech, avšak s různým složením. Evropský parlament v dubnu schválil směrnici o ochraně spotřebitele, která dvojí kvalitu potravin nezařadila mezi nekalé praktiky. Ukládá však Evropské komisi, aby po dvou letech posoudila aktuální stav a případně tento krok navrhla.

Měla by Evropská unie bez výjimek zakázat dvojí kvalitu potravin?
Zdroj: strany a hnutí ČT

Třetí dotaz se týká samotného členství Česka v EU. Podle průzkumu Eurobarometru z jara 2019 považuje 33 procent Čechů členství za dobrou věc a 15 procent za špatnou věc. Podíl příznivců je tak u nás nejnižší v celé EU. Průměr 27 členských států bez odcházející Británie ukazuje, že 66 procent Evropanů považuje členství své země za dobrou a 10 procent za špatnou věc.

Jste pro vypsání referenda o stervání České republiky v Evropské unii?
Zdroj: strany a hnutí pro ČT

Čtvrtým tématem je přijetí eura v Česku. K tomu jsme se vstupem do EU zavázali, neexistuje však žádný pevně daný termín.

Měla by Česká republika během funkčního období nově zvoleného Evropského parlamentu příjmout euro?
Zdroj: strany a hnutí pro ČT

Pátý dotaz směřuje na oblast dotací. Konkrétně míří na finanční podporu velkých a ziskových firem. Unie se celkem zavázala v roce 2019 ze svého rozpočtu vyplatit 165,8 miliardy eur (4,3 bilionu korun).

Měla by Evropská unie i dál poskytovat dotace velkým ziskovým podnikům?
Zdroj: strany a hnutí pro ČT

Šestá oblast jsou daně z příjmu fyzických osob. V současnosti si každá členská země stanovuje jejich výši sama.

Měla by Evropská unie zavést jednotnou daň z příjmu fyzických osob?
Zdroj: strany a hnutí pro ČT

Sedmá otázka míří na možné rozšíření EU o Ukrajinu. Současná spolupráce se řídí rámcem Evropské sousedské politiky a Východního partnerství. Ukrajina má s EU podepsanou také Asociační dohodu, která s sebou nese Hlubokou a komplexní zónu volného obchodu (DCFTA).

Jste pro přijetí Ukrajiny do Evropské unie
Zdroj: strany a hnutí pro ČT

Osmým tématem jsou hranice uvnitř schengenského prostoru. Státy mají právo zavádět na nich kontroly, ovšem pouze jako výjimečné opatření. Přistupují k tomu obvykle v době konání mimořádně významných událostí typu sportovních šampionátů nebo vrcholných summitů. Kontroly se leckde objevily také v souvislosti s pohybem velkého množství migrantů.

Měly by členské státy EU právo individuálně a neomezeně zavádět kontroly na hranicích?
Zdroj: strany a hnutí pro ČT

Devátá otázka míří na sankce proti režimu Vladimira Putina v Rusku. EU se na jejich zavedení shodla v březnu 2014 poté, co ruská vojska obsadila ukrajinský Krym. Sankce dále zesílily, když ruští vojáci i další bojovníci napadli východní Ukrajinu a s pomocí místních separatistických sil získali kontrolu nad částí jejího území. Sankce cílí především na představitele režimu a jejich peníze v evropských bankách.

Jste pro zrušení hospodářských sankcí proti Rusku?
Zdroj: strany a hnutí pro ČT

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 30 mminutami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 10 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 12 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 15 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 22 hhodinami
Načítání...