Havlíček chystá změny na ministerstvu. Skončí političtí náměstci i mluvčí

Budoucí ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) chce po svém jmenování 30. dubna vyměnit oba politické náměstky Alexandru Rudyšarovou a Ivana Pilného (ANO). Místo nich přijdou dva lidé z byznysu, jejich jména Havlíček neprozradil. Úkolem prvního budou inovace a slučování vládních agentur CzechTrade a CzechInvest, druhý se bude orientovat na řízení resortních organizací. Změní se i celý tým komunikace. Řekl také, že s premiérem Andrejem Babišem (ANO) personální změny neřešil.

Karel Havlíček
Zdroj: ČTK Autor: Milan Krumphanzl

Ministr může politické náměstky vyměnit. Nástupci Pilného a Rudyšarové podle Havlíčka ale nebudou pocházet ze stranického prostředí. „Budou to absolutní profesionálové ve své oblasti, velmi dynamičtí lidé,“ řekl.

U ostatních náměstků chce zjistit jejich priority, poté uvidí, zda s ním budou chtít spolupracovat. Havlíček začne na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) pracovat již 30. dubna.

Havlíček rovněž prověří stav resortních organizací MPO. „Zmapovat jejich dozorčí rady a podívat se, jak jsou tyto společnosti řízeny ve smyslu hospodárnosti, nákladů a dosahování cílů,“ uvedl. S manažery těchto společností se nebude setkávat pouze jednou ročně, ale každý měsíc, a uvidí, jak plní své úkoly.

Jednu z prvních návštěv plánuje do státního podniku Diamo, který se zaměřuje na řešení následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví. „Je tam hodně co řešit,“ dodal.

Zemětřesení na tiskovém odboru

Havlíček změní i svůj komunikační útvar. Připravený už má kompletní zhruba sedmičlenný tým – šéfa oddělení, tiskového mluvčího i další pracovníky. Chce, aby používali co nejvíce nové technologie a komunikovali rychle. „Bude to zásadní změna. Tým zredukuji, myslím, že není nezbytné, aby těch lidí bylo tolik,“ uvedl.

Podle Havlíčka půjde o zkušené lidi z PR i médií, jmenovitě je zatím uvádět nechtěl. Stejně se nechtěl vyjadřovat ani k současnému tiskovému oddělení končící ministryně Marty Novákové. „Chtěl jsem změnit komunikaci na resortu vůči médiím i podnikatelům. Lidi musí být pořád na značkách,“ řekl.

Prezident Miloš Zeman jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu v úterý 30. dubna na Pražském hradě. Havlíček, který nyní působí jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, nahradí ve funkci Martu Novákovou. Ministryně v poslední době čelila silné kritice poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí.

Kritika zesílila po incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Nováková v úterý na své bilanční konferenci označila za chybu, že si za tiskového mluvčího vybrala Milana Řepku.