Cizince, která opilá na Silvestra srazila autem dvě ženy, hrozí až osm let vězení

Cizinka, která o silvestrovské noci srazila v Praze dvě chodkyně, půjde před soud. Státní  zástupce ji obžaloval mimo jiné z usmrcení z nedbalosti. Jedna ze sražených žen totiž později na následky zranění zemřela. Jedenapadesátileté Rumunce, která řídila v opilosti a od nehody ujela, tak hrozí až osm let vězení. ČT to potvrdil dozorující státní zástupce Kamil Švec z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2. Ten oproti závěrům vyšetřování zpřísnil právní kvalifikaci. Žena totiž podle něj při řízení hrubě porušila svoje povinnosti.

Policisté při vyšetřování nehody, při níž řidička srazila dvě chodkyně
Zdroj: Policie ČR

„Obžaloba je podána pro přečin usmrcení z nedbalosti, ublížení na zdraví, ohrožení pod vlivem návykové látky a neposkytnutí pomoci,“ řekl dozorující státní zástupce Kamil Švec. Žalobce upozornil, že zpřísnil právní kvalifikaci. „Mám za to, že došlo k porušení vícero důležitých povinností, které zakládají hrubé porušení předpisů o bezpečnosti dopravy,“ vysvětlil.

Usmrcení z nedbalosti je tak kvalifikováno přísněji. O dva roky se tak i zvýšil trest, který ženě maximálně hrozí. „Nejpřísnější trest, který hrozí, je v rozmezí dvou až osmi let odnětí svobody,“ doplnil žalobce.

Obviněná žena zůstává ve vazbě. Švec také potvrdil, že nadále s jejím propuštěním nesouhlasí.

Policie původně řidičku zadržela kvůli tomu, že vrazila do aut

Nehoda se stala krátce před silvestrovskou půlnocí. Jedenapadesátiletou ženu za volantem BMW zadrželi policisté v pražské Korunní ulici původně proto, že vrazila do několika zaparkovaných aut. Dechová zkouška ukázala, že řidička před jízdou pila alkohol.

Policisté pak zjistili, že krátce předtím projížděla Bělehradskou ulicí a na přechodu tam srazila šestatřicetiletou a jedenapadesátiletou chodkyni. Po nehodě jela dál, aniž by jim přivolala pomoc. Jedna z žen na následky zranění v polovině ledna zemřela. Druhá při srážce utrpěla těžkou újmu na zdraví.

O rok dříve, na Silvestra 2017, se v Praze stal podobný případ. Opilý Rus Oleg Gubin tehdy na přechodu svým vozem zabil ženu. Po nehodě se snažil ujet. Stejně jako čerstvě obžalovaná Rumunka skončil Gubin ve vazbě. Z té byl ale posléze na návrh státní zástupkyně propuštěn. Navzdory tomu, že složil písemný slib a milionovou kauci, odjel po dokončení vyšetřování do Ruska.

Městský soud v Praze tak nedávno nařídil projednání případu v nepřítomnosti obžalovaného. Z usnesení soudu vyplývá, že se českým orgánům ani na základě vydaného zatykače nepodařilo dostat řidiče zpět do Česka.