Pašerák běženců z D1 skončil ve vazbě. Část Iráčanů policie předala Slovensku

Pětatřicetiletý muž z Lotyšska, který ve čtvrtek převážel po dálnici D1 přes Vysočinu v dodávce běžence z Iráku, je ve vazební věznici v Brně a hrozí mu až pět let vězení.  Sdělila to v neděli policejní mluvčí Dana Čírtková. Část migrantů v sobotu policie předala na Slovensko, zbývající jsou v záchytných zařízeních pro cizince v Česku.

Dodávka převážející po D1 skupinu běženců
Zdroj: ČT

Cizinec podle kriminalistů zřejmě běžence naložil v Rumunsku, nelegálně je chtěl převézt do Velké Británie. Obviněn byl z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. 

Cizinecká policie zastavila dodávku Mercedes Benz ve čtvrtek ráno na 162. kilometru D1 směrem na Prahu. Třináct lidí včetně tří malých dětí našla za falešnou přepážkou v nákladním prostoru. Neměli u sebe doklady totožnosti ani doklady, které by jim umožňovaly pobyt v Česku.

„Všichni byli vystavení nelidskému a ponižujícímu zacházení. Žádná zranění však na jejich tělech zjištěna nebyla,“ uvedla mluvčí.

Vyšní Lhoty a Bělá Jezová

Slovenští policisté už převzali šest běženců včetně tří dětí. Zbývající jsou v zařízeních ve Vyšních Lhotách a v Bělé Jezové.

„Neboť je důvodné podezření, že se jedná o cizince, kteří jsou již žadatelé o mezinárodní ochranu v jiné zemi Evropské unie,“ uvedla Čírtková. Pokud se to potvrdí, budou cizinci předáni do země, v níž o ochranu požádali.