Elektronické a audioknihy by mohly zlevnit. Poslanci navrhují nižší DPH, souhlasí i ministerstvo

E-knihy a audioknihy by mohly v budoucnu zlevnit. Umožnila by to novela zákona, díky které by sazba DPH klesla z nynějších 21 % na zvýhodněnou sazbu 10 %, stejně jako je tomu u klasických knih. Návrh na změnu předložila poslankyně Věra Kovářová (STAN), podporují ji poslanci dalších klubů a taky ministerstvo financí.

Pozměňovací návrh, který je součástí novely zákona o EET, aktuálně leží v rozpočtovém výboru. Ten ho bude projednávat 3. dubna. Podpořit ho podle Kovářové přislíbili zástupci opozičních klubů, s poslanci ČSSD a ANO chce Kovářová ještě jednat. Návrh podporuje také ministerstvo financí.

„Návrh je v souladu s prioritou vlády ohledně potřeby podpory vzdělání a zpřístupnění možnosti vzdělání co možná nejširšímu okruhu veřejnosti. Ministerstvo financí je proto  připraveno přijetí tohoto návrhu při jeho projednání ve třetím čtení podpořit,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Snížená sazba by se podle pozměňovacího návrhu měla týkat e-knih a audioknih jak v elektronické podobě, tak těch na fyzických nosičích. Hlavním cílem je podle jeho předkladatelky usnadnění přístupu ke vzdělávání co nejvíce lidem, tedy i čtenářům a posluchačům, kteří volí modernější způsoby četby.

„V posledních letech klesá zájem o četbu, především u mladší generace. U teenagerů dnes vítězí moderní technika a technologie, proto se snažíme snížením sazby DPH na e-knihy a audioknihy zatraktivnit a podpořit četbu u této věkové skupiny,“ řekla Kovářová.

Místo knihy elektronická služba. To by mohlo skončit

Změnu ústy svého předsedy Martina Vopěnky podporuje také Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Podle Vopěnky by tak mohl skončit absurdní stav, kdy nebyla elektronická kniha považovaná za knihu, ale za službu.

„V tuto chvíli jsou audioknihy vnímány řečí zákonů buď jako software, nebo jako hudba, a nejsou pochopitelně ani jedno. Velmi nás to trápí, protože to znevýhodnění oproti klasickým knihám je značné. Audioknihy a e-knihy jsou zkrátka jiná forma knih,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Tympanum audioknihy Tomáš Výchopeň.

Předseda SČKN upozorňuje také na to, že oproti jiným zemím je v Česku mnohem vyšší DPH na knihy, než je evropský průměr, ve většině západních zemí se podle něj sazba DPH pohybuje do sedmi procent.

„Je to jedna z forem, jak stát může a má podporovat knižní kulturu, která má tak velký vliv na celkovou vzdělanost, čtenářskou gramotnost u dětí, a nakonec i na naši konkurenceschopnost,“ říká k návrhu na snížení DPH Vopěnka, který je zároveň spisovatelem a majitelem nakladatelství Práh.

Nižší ceny elektronických knih by podle předsedy SČKN Vopěnky mohly také přispět k většímu využívání e-knih ve školství. „Když nyní budou cenově dostupnější, tak se snad sníží i motivace k nelegálnímu stahování,“ dodává. Změna by se podle něj měla odrazit i na samotných cenách, a to do dvou let, podobně jako tomu bylo v případě snížení DPH u tištěných knih před čtyřmi roky.

Produkty by podle něj měly být levnější a kvalitnější: „Ušetří se celkem jedenáct procent, z toho odhaduji, že tak polovina půjde na ceny a polovina do investic vydavatelů. Audioknihy jsou poměrně drahé, tak tam může jít o slevu až dvacet korun. E-knihy jsou naopak levnější, takže tam to bude dělat třeba deset korun.“

Klasické tištěné knihy jsou ve snížené desetiprocentní sazbě DPH od roku 2015. Sjednocení daně u e-knih a audioknih s tištěnými knihami umožňuje od prosince 2018 evropská směrnice, která pro členské státy Unie není závazná. Svaz českých knihkupců a nakladatelů změnu sazby DPH prosazuje od června 2018. Pokud projde, mohla by podle Kovářové navrhovaná legislativa začít platit v druhé polovině roku 2019. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc.
09:57Aktualizovánopřed 4 mminutami

Jsou obce, které se mobilního signálu zřejmě nedočkají ani za pět let

V Česku je zhruba šestnáct set takzvaných bílých míst, kde stále chybí mobilní signál. Do pěti let musí, podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, mobilní operátoři pokrýt šest set takových lokalit. Například pro lidi z obcí v okolí Březové na Sokolovsku zůstane zřejmě slabý signál problémem dál. Jeho zlepšení by se přitom podle radnice odrazilo i na místním turismu.
před 10 mminutami

ŽivěZlepšit využití výzkumu má pomoci nový zákon, Senát ho schválil

Senát ve středu schválil nový zákon, který má omezit byrokracii a zlepšit tak využití potenciálu tuzemského výzkumu a pomoci mladým vědcům. Horní komora má na programu i zpřísnění azylových a migračních pravidel. Posoudit má také navrhovaný povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika a omezení prodeje a používání zábavní pyrotechniky.
09:59Aktualizovánopřed 24 mminutami

Soud zmírnil muži trest za postřelení milenčina manžela z dvanácti let na podmínku

Bývalý místostarosta Lovosic Miroslav Závada (dříve ODS) nepůjde za postřelení manžela své milenky do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu ve středu změnil původní dvanáctiletý trest odnětí svobody na podmínku. Na rozdíl od ústeckého krajského soudu totiž dospěl k závěru, že Závada se nepokusil o předem promyšlenou vraždu, ale o zabití, když ve strachu ze svého protivníka překročil meze nutné obrany. Rozsudek je pravomocný.
před 26 mminutami

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 45 mminutami

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 5 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...