Pět let od požáru Libušína finišují řemeslníci na Pustevnách s novou stavbou

Přesně pět let uplynulo od požáru, který zničil historickou chatu Libušín na beskydských Pustevnách. Na místě spáleniště už stojí nová stavba. Úplně hotovo ještě není, ale víc než stomilionová obnova památky má skončit ještě letos.

Video Události ČT: Pět let od požáru Libušína řemeslníci na Pustevnách finišují s novou stavbou
video

Události ČT: Pět let od požáru Libušína řemeslníci na Pustevnách finišují s novou stavbou

Zdroj: ČT24

Chatu Libušín zničily plameny před pěti lety, v noci na 3. března 2014. Z národní kulturní památky navzdory úsilí hasičů zbyly jen trosky. Po pěti letech však řemeslníci pomalu dokončují novou stavbu, která nahrazuje a věrně napodobuje tu původní.

Silueta je hotová a na nenabarvených částech jsou patrné tmavé původní trámy. Ostatní vyrobili tesaři ručně po vzoru předků. I uvnitř dbají na každý detail.

Přesto se však oproti předchozímu stavu dočká budova některých vylepšení. Nově třeba bude jídelna v chatě přístupná i pro hendikepované. Původně tuto možnost neměli. Nové je i zařízení, které má dřevěný skvost ochránit před dalším ohněm.

„V půdním prostoru vidíme rozvody hasicího systému. Zrovna v této části bude hasicí systém vodní,“ ukázal v podkroví technický náměstek Národního muzea v přírodě Milan Gesierich. V nejcennější části Libušína bude použitý plynový hasicí systém. „A to z toho důvodu, aby nedošlo k poškození maleb a nejvzácnějších sgrafit,“ vysvětlil.

Obnova stavby má vyjít na 110 milionů korun. Z toho šedesát milionů zaplatí Ministerstvo kultury, čtyřicet pokryje pojištění. Víc než deset milionů vynesla veřejná sbírka. Přesný termín znovuotevření symbolu Pusteven ještě není jasný.

„Předpokládám, že by stavba měla být dokončena do konce letošního roku, rádi bychom dodrželi přesně ten pátý rok od vyhoření,“ řekl ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Podle výsledků vyšetřování mohl za požár nejspíš řemeslník, který o sedm let dříve zanedbal opravu komína. Státní zástupce chce muže z Karvinska na jaře obžalovat z obecného ohrožení z nedbalosti.