Babiš odmítl návrh komunistů na snížení schodku rozpočtu. Filip opět kritizoval Petříčka

Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím odmítá požadavek komunistů na snížení rozpočtového schodku, nebrání se ale diskusi o sektorové dani a dani z hazardu. Po večerní schůzce s předsedou vlády to uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip. Konkrétní jména členů vlády, kteří by mohli odejít, podle Filipa nepadala, řešil prý s Babišem věcné problémy. Opět ale kritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Babiš schůzku nekomentoval.

Video Události
video

Události: Babiš a Filip diskutovali o požadavcích KSČM

Premiér a předseda komunistů ve čtvrtek večer diskutovali o výhradách, které KSČM má k politice menšinové vlády ANO a sociální demokracie. Komunisté, kteří vznik kabinetu podpořili, dlouhodobě kritizují například obsazení některých ministerských postů.

Návštěvu premiéra v Bílém domě nezařídil Petříček, uvedl Filip

„Kritizoval jsem některé kroky na těchto resortech (ministerstvo zahraničí a dopravy). Pokud jde o návštěvu pana premiéra ve Washingtonu, myslím si, že je evidentní, že ji nezařizoval pan ministr Petříček, že byla zařízena jiným způsobem,“ řekl. Dokládá to podle něj i vyjádření velvyslance USA v Praze. Babiš podle Filipa dobře chápe, že pozvání do Bílého domu „bylo dáno předtím, než tam pan ministr Petříček vůbec dojel“.

Filip po jednání odmítl, že by jeho dřívější kritika Petříčka směřovala k jeho postojům k Rusku nebo Číně. „Kritika směřovala k tomu, že pan Petříček není schopen odmítnout od ukrajinských politiků to, že oslavují válečného zločince,“ řekl. „Myslím, že pan premiér si to s panem Petříčkem vyřídí sám,“ uvedl na dotaz, zda by se měl Babiš od Petříčkova jednání, které Filip kritizuje, distancovat.

Nechtěl také komentovat, zda Petříčkovy kroky ohrožují podporu menšinové vlády ANO a ČSSD ze strany komunistů. „Každý nese svou odpovědnost, my nemáme žádnou personální pravomoc, máme právo i povinnost říkat svůj názor na činnost jednotlivých ministrů, a tu otevřeně sdělujeme,“ prohlásil. 

Babiš odmítá snížení schodku rozpočtu

Jedním z hlavních témat schůzky byl také státní rozpočet. Komunisté chtějí, aby jeho schodek byl maximálně třicet miliard – místo dosavadních čtyřiceti. „Jsme přesvědčeni, že v době hospodářského růstu nemá být deficit tak vysoký, jako je schválen pro letošní rok. Myslím, že snížení o čtvrtinu je možné,“ uvedl ještě před jednáním Filip.

Premiér Babiš ale podle Filipa zatím požadavek na snížení rozpočtového schodku odmítá, chce prý dát přednost investicím. Nebrání se ale diskusi o sektorové dani a dani z hazardu.

V případě sektorové daně Babiš přislíbil diskusi o jejích parametrech nejdříve na úrovni ministryně financí a rozpočtového výboru a potom jednání ve sněmovně, uvedl Filip.

Předseda komunistů po schůzce s premiérem zmínil také zřízení kardiocentra v Ústí nad Labem. Podle něj to byl jeden z požadavků Ústeckého kraje, který premiér slíbil. „Pan ministr zdravotnictví zatím je nečinný, tak to jsem musel řešit,“ komentoval to Filip. 

Termín dalšího jednání komunistů s premiérem se podle Filipa stanoví až po Babišově návratu z USA. „Nepředpokládám, že bych potřeboval jednání se sociální demokracií, s tou jsme žádnou smlouvu neuzavřeli,“ odpověděl na dotaz, zda by se jednání mohla účastnit i druhá vládní strana.

Kauza Huawei je podle Filipa vyřešená, postoj českých úředníků byl podle něj zbytečným zamotáním se do sporu, který je čistě o konkurenčním boji.

KSČM si pro podporu Babišovy menšinové vlády původně vymohla sedm podmínek. Část už koaliční strany splnily, například zvýšení minimální mzdy nebo valorizaci důchodů. Růst penzí byl na přelomu roku nejvyšší v historii – v průměru o 900 korun měsíčně. Komunisti za toleranci kabinetu požadují i zdanění finančních náhrad církevních restitucí. Sněmovna tento návrh schválila, Senát ho ale nejspíš vrátí poslancům zpět.