Mediálně negramotná v Česku je čtvrtina lidí, před svobodou upřednostňují bezpečí

90’ ČT24: Mediálně negramotných v Česku je skoro polovina lidí (zdroj: ČT24)

Podle ředitele výzkumu agentury STEM/MARK Pavla Šimoníka se mediálně negramotní lidé přiklání k pocitu bezpečí před svobodou. A mediální gramotnost v Česku je podle výzkumu, který nechala vypracovat Česká televize, nízká. V průzkumu agentury pro Českou televizi nejhůř dopadli senioři. Špatné výsledky ale měli i mladí lidé mezi patnácti a osmnácti lety. Ministr školství Robert Plaga (ANO) je názoru, že by se mediální gramotnost měla vyučovat napříč školními předměty. Tématu se věnovala Devadesátka ČT24.

Podle průzkumu STEM/MARK pro Českou televizi má polovina populace střední mediální gramotnost a čtvrtina nízkou a vysokou. Přitom přibližně dvě třetiny dotázaných tvrdily, že se v médiích vyznají dobře, přesvědčeno o tom bylo i 44 procent s nízkou mediální gramotností.

S podobnými výsledky se setkal i ministr školství Robert Plaga (ANO). „Česká školní inspekce měla tematickou zprávu v letošním roce a ta de facto potvrzuje, že úroveň mediální gramotnosti je nízká a některé skupiny jsou více ohroženy než jiné. A cestou je vzdělávání,“ uvedl v úterní Devadesátce ČT24.

„Znalost je průměrná, učební obory bez maturitní zkoušky jsou tou nejohroženější skupinou,“ dodal ministr školství s tím, že se musí zacílit na výchovu nejohroženějších skupin. Tam vedle učebních oborů patří také senioři.

„Je to nebezpečné z pohledu celkového vyznění, vnímání a chápání autority, která je schopná říct jakoukoliv pravdu. Je velmi obtížné určit, která informace je v celkovém mediálním prostoru pravda, a která nikoliv,“ dodal ministr.

Svoboda tisku versus bezpečí?

Pomyslným „zátěžovým testem“ v praxi českého mediálního prostoru mohla být nedávno otevřená kauza Andreje Babiše juniora a kritika, jež se spolu s ní snesla na reportéry, kteří téma přinesli.

„Ti redaktoři, kteří se vlastně jako mafie vloupali do toho objektu, kde je byt, kde bydlí můj syn a jeho matka, použili mafiánské metody. Natáčeli ho proti jeho vůli, zneužívají i mail,“ pronesl například premiér Andrej Babiš (ANO).

„Tyto výroky nepřispívají důvěře v média jako taková. Na druhou stranu v konkrétním případě se jednalo o velmi excitovanou situaci přímo v rodině pana premiéra,“ je názoru ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga. „Expresivní vyjádření v naprosto excitované situaci nejsou omluvitelná, ale jsou pochopitelná,“ dodal na adresu premiéra.

Bezpečí, svoboda a regulace

Z průzkumu agentury STEM/MARK mimo jiné vyplývá, že lidé se střední až nižší mediální gramotností se přiklánějí k pocitu bezpečí. „Tedy to, co z médií mě nijak neohrožuje, ani moji rodinu či práci. Naopak ti lidé, kteří vnímají jako důležitou svobodu médií, vidí za bezpečím médií určitou regulaci. Bezpečí v médiích dosáhnete jen tím, že budete něco regulovat, třídit a přebírat,“ uvedl v Devadesátce České televize ředitel výzkumu STEM/MARK Pavel Šimoník. „Zato lidem, pro které je svoboda na prvním místě, je ta hodnota nadřazená regulaci,“ dodal.

„Naprosto rozumím tomu, že je skupina lidí, která v nejistém světě dynamicky se vyvíjejícím, protože mu nerozumí, tak se ho bojí. Člověk je nejistý a v tu chvíli je naprosto jasné, že bude upřednostňovat bezpečí před světem neznámým. A naopak, člověk sebejistý bude upřednostňovat svobodu před světem bezpečným,“ potvrdil ministr školství Plaga.

Podle Šimoníka je problém nízké mediální gramotnosti i v tom, že zdrojů informací je moc. „Žijeme ve velmi dynamické době, která se velmi rychle proměňuje. Dřív stačilo konzumovat tisk, televizi a rozhlas, bylo omezené množství stanic. Dnes jste vystaveni milionu různých mediálních podnětů. Ten čas, který mají lidé na konzumaci médií, je velmi omezený a nemají čas asi dopodrobna studovat, odkud co přichází a jak s nimi co manipuluje,“ řekl Šimoník.

„Pokud má někdo dobré základy, které si osvojil třeba ve škole, naučil se srovnávat věci, má lepší předpoklady než ten, kdo si tím neprošel,“ dodal.

„Pokud se podíváme na mediální výchovu a mediální gramotnost ve školách, její uplatňování není ve všech školách stejné. Proto bych osobně nebyla tolik překvapená, že v tom lidé nemají jasno,“ uvedla ve vysílání České televize Markéta Zezulková z katedry mediálních studií Univerzity Karlovy.

Ta je vedoucí projektu, jenž má ambici rozkrýt multikulturní a mediální zkušenosti a postoje českých dětí s cílem mimo jiné zlepšit mediální gramotnost mladých lidí v Česku. Jeho partnerem je také Česká televize. 

„Problém je, že kritické myšlení si lidé vykládají jako kritiku, proto jsou v mnoha ohledech kritičtí ve smyslu, že jsou velmi negativní,“ dodala Zezulková.

Výuka by měla být napříč školními předměty

A informační prostor se potýká i s dalším problémem, kterým je „devalvace“ vzdělání. „Velmi často se setkávám s názorem, proč bych se to měl učit, vždyť je to na Wikipedii nebo v jiném zdroji informací. A ten tlak, že si všechno můžu najít, se následně musí projevit v tom, že naopak posílíme schopnost kritického myšlení a ověřování zdrojů. To je jediná cesta, když je přebytek informací, které z nich jsou pravdivé,“ řekl Plaga.

Podle něj by se ale měla mediální gramotnost prolínat co nejvíce školními předměty, ne pro ni vyhrazovat samostatné hodiny. „Nejméně preferovanou variantou je specializovaný předmět, je to téma, které by mělo být zastoupeno ve všech předmětech, kde je to možné,“ je přesvědčený ministr školství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kojenecké ústavy skončily. Podle Jurečky nezůstalo žádné dítě bez péče

Existence takzvaných kojeneckých ústavů od prvního ledna skončila, děti do tří let by tak nově měly být primárně u blízkých příbuzných nebo přechodných pěstounů. Nový domov stát hledal pro zhruba tři sta dětí. „Je o všechny děti postaráno, bylo to potřeba. Transformace se měla dělat dříve, jsem rád, že se zvládla. Nenastaly žádné komplikace. Situaci dál sledujeme,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Některá zařízení ukončila činnost úplně, většina se ale přetransformovala do zdravotních nebo sociálních center. Přes čtyřicet procent dětí se vrátilo do vlastní nebo náhradní rodiny, další šly do dětských domovů nebo jiných zdravotnických zařízení.
před 17 mminutami

Když starší používají slang mladých, může to být „cringe“, zaznělo v 90' ČT24

Mladí lidé mají svůj specifický slovník, kterému někdy starší nemusejí rozumět. Často totiž používají zkrácené formy slov a slangové výrazy většinou odvozené z angličtiny. Největší vliv mají sociální sítě, podotkl spoluautor Slovníku generace Z Petr Zakrzewski.
před 32 mminutami

Nižší dávky bude mít zhruba třetina lidí, pokud nepracují a mohou, řekl Jurečka

O peníze přijde nebo nižší podporu oproti současnému stavu bude mít zhruba jedna třetina současných klientů, pokud nezmění své chování, tedy například mohou pracovat a nepracují, uvedl v pořadu Interview ČT24 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s připravovanou revizí sociálních dávek. Jurečka podotkl, že stále koalice vede diskuze nad některými parametry, ale očekává, že se do konce funkčního období podaří novelu zákona prosadit. Podle něj by 1. července mohla být uvedena do praxe.
před 1 hhodinou

Silný vítr zkomplikoval provoz na železnici

Silný vítr ve čtvrtek večer zkomplikoval dopravu na železnici, popadané stromy zastavily provoz na několika tratích, zejména na západě Čech kolem Plzně a v jižních Čechách. Meteorologové ve výstraze varovali, že vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až sedmdesát kilometrů v hodině. Na mokrých silnicích se s výjimkou jižní Moravy může tvořit i náledí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

I níže položená lyžařská střediska hlásí dobré podmínky. Čeká se další sněžení i ochlazení

Na rozdíl od předchozích dvou zim přinesla ta letošní dobré podmínky pro lyžaře i na níže položených sjezdovkách. Znamená to větší dostupnost, protože malé areály jsou blíže městům a jezdí se v nich za nižší ceny. Desítky centimetrů sněhu leží i na některých kopcích ve středních Čechách. V dalších oblastech čekají na silnější mrazy, které mají přijít o víkendu. S prudkým ochlazením a silným větrem může ale náledí komplikovat cestování hlavně na silnicích.
před 10 hhodinami

Czech Press Photo vyhrálo „překonávání překážek“ z olympiády

Nejlepší fotografií roku 2024 je v soutěži Czech Press Photo snímek z atletických závodů na olympijských hrách v Paříži. Pořídil ho Petr David Josek, který byl hostem pořadu Události, komentáře. Vítězný snímek uspěl v konkurenci čtyř a půl tisíce prací od více než 250 fotografů. „Právě tento snímek připomněl porotě původního ducha her: výjimečnost, respekt a přátelství – usilovat o neustálý pokrok, zachovávat lidskou důstojnost, rozvíjet se v harmonii a povzbuzovat úsilí. Olympijské hry jsou také symbolem dřiny a odvahy. Bez úsilí se skvělých výsledků nedá dosáhnout. A právě překonávání překážek je víc než symbolické,“ uvedl k vítězi předseda poroty Petr Mlch. Ceny se udělovaly celkem v osmi kategoriích. Oceněné fotografie představí do 23. dubna výstava v Národním muzeu v Praze.
před 11 hhodinami

Železniční knedlíkové expresy končí

Končí legendární jídelní vozy ve vlacích mezi Prahou a Hamburkem. Němci jsou přezdívané jako knedlíkový expres. Třicet let staré vagóny už nezvládají vyšší rychlost na modernizované trati. Nahradí je nové bufety. Změnu řeší i zahraniční média a vyzývají čtenáře, aby si poslední jízdy ještě užili.
před 11 hhodinami

Část senátorů chce smlouvu s Vatikánem poslat Ústavnímu soudu

Část senátorů chce poslat smlouvu mezi Českem a Vatikánem ještě před jejím schvalováním v horní parlamentní komoře k Ústavnímu soudu, zjistila ČT. Někteří senátoři totiž mají pochybnosti, jestli smlouva příliš neposiluje práva katolické církve v české společnosti, například v otázce zpovědního tajemství.
před 11 hhodinami
Načítání...