Památky se ukládají k „zimnímu spánku". Největší zájem budil zřejmě i letos Český Krumlov

6 minut
Události: Hrady a zámky se uzavřely. Některé ale lákají dál
Zdroj: ČT24

Skončila hlavní turistická sezóna. Přestože celková čísla dostupná zatím nejsou, nejvíc vstupenek se i letos nejspíš prodalo v Českém Krumlově. Na některých hradech a zámcích ovšem ani v listopadu „zimní spánek“ nenastává, k návštěvě zve třeba zámek Lednice a jinde probíhají mimořádné prohlídky jindy uzavřených prostor.

O prvním listopadovém víkendu zůstaly otevřené jen některé hrady a zámky, a to ještě jenom zčásti. Přístupný je tak pouze výběr z prostorů a okruhů. Místo toho se otevřely památky, které jinak nejsou běžně přístupné – projekt „Na den pod zem“ tentokrát zpřístupnil jedenáct objektů.

Celá akce vznikla před třemi lety jako studentský projekt. A zájem o prohlídky každý rok roste. Letos se pod zem podívá zhruba dva a půl tisíce lidí – těch nejrychlejších, kteří se zapsali přes rezervační systém.

„Do hodiny byla všechna ta místa stoprocentně zaplněna. Ale ty největší taháky, jako je třeba Národní divadlo nebo Branická skála, jsou zaplněny opravdu v minutě,“ říká organizátorka přehlídky Na den pod zem Eliška Burdová. 

  • Po staletí sloužily skály v Braníku jako vápencový lom. Zdejší kvalitní vápenec pak putoval i do zahraničí: například benátské paláce díky vysokému obsahu křemene z vápence z Braníku dodnes odolávají „zubu času“. 
  • Na přelomu let 1944 a 1945 v Branických skalách nacisté vybudovali podzemní továrnu. Jmenovala se Bronzit a údajně se v ní měly vyrábět součástky do letadel. Její původní vchod dnes ale najde málokdo, zakrývají ho totiž tři metry suti a kamení.

Branická skála slouží po většinu roku jako zimoviště netopýrů. A veřejnosti jindy nepřístupná část Národního divadla zase funguje jako místo, kam se ukládá materiální část orchestru.

„Takzvaná kapsa pod orchestřištěm umožňuje to, že když orchestřiště sjede o patro níž, tak vodorovně zajede pod sedačky Národního divadla. A tam je uskladněné do doby, než ho potřebujeme,“ prozradila lektorka doprovodných programů Národního divadla Lenka Hubáčková.

Oblíbený zámek v Lednici láká v zimě na větší klid

Po celý rok potom zůstává pro turisty otevřený například zámek v Lednici na Břeclavsku, mimo hlavní sezónu ale pouze o víkendech. O návštěvníky ale jedna z nejoblíbenějších památek nouzi nemá; turisté na podzim oceňují třeba chybějící tlačenice nebo levnější vstupné.

„V zimě tu projde zámkem tak dvě stě, tři sta lidí denně. Kdežto v sezóně se to počítá na tisíce,“ doplnila kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková.

Sázavskému klášteru letos pomohla počítačová hra

Památky, které lákají na prohlídku i mimo hlavní turistickou sezónu, se nyí připravují na adventní akce nebo zimní prohlídky. Naopak tam, kde je úplně zavřeno, už se chystají na příští rok.

Například správci kláštera v Sázavě chtějí letos přes zimu dokončit restaurování fresek na dalším poli v křížové cestě. V létě si na nezájem nemohli stěžovat, klášter letos navštívilo o pět tisíc lidí víc než loni, což pro klášter znamenalo nárůst hned o čtvrtinu – a tržby se poprvé v historii přehouply přes milion korun. 

Podle kastelánky Jaroslavy Matoušové nahrála oblibě kláštera počítačová hra Kingdom Come: Deliverance, v níž se sázavský komplex objevil.

V Českém Krumlově letos turistů ubylo, památkáři jsou rádi

Zamčeno je už také na většině hradů a zámků v Jižních Čechách. I tam padaly návštěvnické rekordy, třeba na renesančním zámku Kratochvíle. „Každý rok se naše návštěvnost zvyšuje, v letošním roce to bylo něco přes čtyřicet tisíc lidí,“ řekl Vojtěch Troupa, který je kastelánem na Kratochvíli už 33 let.

Naopak v Českém Krumlově turistů ubylo; i tak si ale tamní zámek prohlédlo od ledna do konce října 409 tisíc lidí. „Paradoxně jsme za úbytek rádi, protože jsou to areály, které začínají být přeplněné,“ shrnul ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Druhou nejoblíbenější památkou v regionu je zámek Hluboká, kam letos zavítalo bezmála 276 tisíc lidí. 

Celkem letos zavítalo na jihočeské hrady a zámky 1,14 milionu lidí. Oproti loňským deseti měsícům je to o 40 tisíc návštěvníků méně. Přesto tam tržby vzrostly o 15 procent na bezmála 138 milionů korun, meziročně totiž vstupné podražilo.

O tisíce turistů méně letos zamířilo i na památky na Vysočině či v Libereckém nebo Plzeňském kraji, pokles se tam pohyboval kolem dvou či tří procent. Celková čísla ale zatím chybí. Loni si vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu koupilo skoro 5,5 milionu lidí. Mimo to ale další dva miliony turistů přišly na Pražský hrad; jen do letošního července jich navštívilo Hrad téměř 519 tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 1 hhodinou

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 2 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 2 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 2 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 5 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...