Turistů už bylo dost. Památkáři chtějí zpoplatnit vstup do krumlovských zámeckých zahrad

4 minuty
Český Krumlov bojuje se zájmem lidí. Zvažuje větší vstupné
Zdroj: ČT24

Český Krumlov navštíví každý rok zhruba milion turistů. Polovina z nich zaplatí za vstupné na zámek, další navštíví třeba jen zahradu a nádvoří. Podle památkářů je situace ve městě neúnosná a zvažují zpoplatnění vstupu třeba do zámeckých zahrad. Na oplátku by mohlo město otevřít letohrádek Bellarie nebo odkoupit Kvítkův dvůr.

Národní památkový ústav zvažuje, jak ulevit zámeckému areálu v Českém Krumlově. Jen v loňském roce si zámek prohlédlo 466 tisíc platících turistů a stejný počet navštívil zahradu a nádvoří. Letos je situace srovnatelná.

Davy lidí, kteří do útrob zámku nemíří, ale chtějí si jej prohlédnout alespoň zvenčí, přitom blokují průchody a mosty. Památkáři teď mluví o tom, že by zpoplatnili vstup do zámeckého parku. Pokladny by mohly stát u Červené brány při vstupu na první nádvoří.

Vstupné by se vybíralo v letních měsících, kdy je nápor turistů největší. Částka by se pak návštěvníkům podle ředitele českobudějovických památkářů Petra Pavelce odečetla ze vstupenky na jakoukoliv další expozici.

Regulovat počty lidí na návštěvnických trasách

Památkáři také zvažují, že by omezili počet návštěvníků na jednotlivých trasách. Na jednu trasu by pak připadaly například tři tisíce návštěvníků za den. To by se mohlo týkat první prohlídkové trasy a výstupu na oblíbenou zámeckou věž. Podobné opatření už dnes platí při vstupu do Barokního divadla. 

Jednatel Sdružení průvodců v Českém Krumlově Otto Šrámek ale považuje lokální omezení za nešťastné řešení. „Krumlov funguje jako spojené nádoby. V tom okamžiku by bylo o to více lidí v historickém centru,“ obává se.

Bellarie, Horská zahrada i Kvítkův dvůr

Výměnou za zhoršení podmínek proto zvažují památkáři například rozšíření prohlídkové trasy do Horské zahrady, ta by měla být dokončena do dvou let. Nově by se mohli turisté podívat také do opraveného letohrádku Bellarie v zámecké zahradě.

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově
Zdroj: Hurin Martin/ČTK

Celý prohlídkový komplex by se mohl v budoucnu rozšířit o Kvítkův dvůr s rozlohou 15 hektarů. Ten byl dříve součástí českokrumlovského panství. Národní památkový ústav nyní jedná se soukromým majitelem o odkupu dvora. Areál by pak památkáři opravili. Celý nákup včetně rekonstrukce by podle odhadů vyšel na 100 milionů korun.

„Máme propočty, že návštěvnost by mohla být velmi rentabilní a po státním rozpočtu bychom nechtěli na provoz žádné prostředky, všechno bychom kryli z vlastních výnosů. Rádi bychom představili funkci okrasného hospodářského dvora, kterým Kvítkův dvůr v minulosti byl,“ vysvětlila dříve ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Na komplikace, které turisté městu přinášejí, se v létě pokoušela upozornit umělkyně Kateřina Šedá. Ta vybrala desítky rodin, které v rámci jejího projektu UNES-CO varujícím před vylidňováním historických center u turisticky atraktivních měst pobíraly „plat“ za normální život v centru města. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihočeský kraj

České Budějovice se pyšní Památkou roku 2024

Významného ocenění se dočkala rozsáhlá rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží. Historická novorenesanční budova, jejíž provoz byl zahájen již v roce 1908, získala titul Památka roku 2024 od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Zvítězila v kategorii velkých obnov nad dva miliony korun, přičemž celkové náklady přesáhly jednu miliardu korun. Rekonstrukce probíhající od roku 2020 pod dohledem památkářů zahrnovala nejen obnovu exteriéru, ale i interiérů, kde byly mimo jiné restaurovány cenné nástěnné mozaiky a prostory očištěny od vizuálního smogu.
24. 4. 2025

Na jihu Čech chybí specialisté na oční vady dětí

Na jihu Čech chybí lékaři specializovaní na oční vady dětí. Někteří rodiče za nimi jezdí až do Prahy. Dosud byly v kraji dvě ordinace, v jedné je ale lékařka dlouhodobě nemocná, druhá je přeplněná. Třeba v Českých Budějovicích lidé čekají na registraci u oftalmologa několik let.
23. 4. 2025

Část Česka zasáhnou bouřky, v týdnu slunce vystřídá ochlazení

Část jižních Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne silné bouře. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. První polovina týdne bude v Česku spíše slunečná. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí. O víkendu už by na horách dokonce mohlo sněžit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
17. 4. 2025

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
7. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
1. 4. 2025

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
31. 3. 2025
Načítání...