Vesnický kovář Jindřich v počítačové hře Kingdom Come: Deliverance putuje po Posázaví v předhusitských časech, hráči si ale tento kraj nemusí procházet spolu s ním jen na počítači. Podle historické hry totiž vznikl průvodce, který ukazuje, jak se středověká místa proměnila v čase. O Kingdom Come se zajímá také Masarykova univerzita.
Napřed na počítači, pak po svých. Mapa ukazuje místa ze hry Kingdom Come
Hra z dílny Warhorse Studios se po uvedení na trh letos v únoru zařadila k nejprodávanějším herním titulům. Příběh ze středověkých Čech zmítaných válkami a nepokoji tak přitahuje zájem i ke skutečným místům.
„Okolí řeky Sázavy, hlavní dějiště příběhu, se stalo populární destinací, kam se příznivci Jindřichova putování vydávají na vlastní oči prozkoumat působivou architekturu i malebnou krajinu,“ potvrdila Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu, která speciálního průvodce ke Kingdom Come vydala.
Klášter nezmizel, hrad ano
„Vzali jsme 3D mapu a vytvořili ve hře šestnáct kilometrů čtverečních Posázaví,“ ujišťuje kreativní ředitel Warhorse Daniel Vávra, že kraj, jimž hráči s Jindřichem ve hře prochází, není fiktivní. Jen odpovídá době středověku.
Průvodce herní fanoušky zavede na deset míst. Například do Sázavského kláštera, kde Jindřich pátrá po padělatelích pražských grošů a musí se infiltrovat do mnišského řádu. Rozsáhlý areál se během staletí zas tolik nezměnil, na rozdíl třeba od Stříbrné Skalice, kde celý příběh začíná.
Středověká podoba obce je od té dnešní velmi odlišná. Na kopci od osmnáctého století stojí kostel sv. Jana Nepomuckého místo někdejšího hradu, v němž se ve skutečnosti i ve hře podařilo ukrýt části vesničanů před nájezdem žoldnéřů placených Zikmundem Lucemburským.
„Brožurky byly distribuovány do Posázaví, jsou k dispozici také elektronicky anebo v turistické centrále cestovního ruchu v Praze,“ doplnila mluvčí centrály Lucie Vurbsová, kde fanoušci Kingdom Come mohou mapu získat. K dostání je v češtině a v angličtině.
Kingdom Come se bude vyučovat na univerzitě
Oblíbená hra neproniká jen do turistiky, ale zajímá také historiky. Masarykova univerzita se ji chystá v příštím semestru zařadit do výuky. „Nejde nám ani tak o doplnění výkladu pomocí hry, chceme spíš ukázat, jakým způsobem lze s prameny pracovat,“ upřesnil Stanislav Bárta z Ústavu pomocných věd historických a archivnictví. Kingdom Come totiž ve spolupráci s historiky vznikla.