Vláda podle Babiše podporuje trvalý „zimní“ čas. Mé vnučky v létě nechtějí spát, řekl premiér

7 minut
Události: Vláda podporuje trvalý „zimní“ čas
Zdroj: ČT24

Pokud by skončilo střídání času, měl by v Česku nastálo platit standardní, tedy „zimní“ čas. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to vyplynulo z debaty vlády. Podle něj pro tuto variantu mluví praktické důvody i názory odborníků. Evropská shoda se však zatím nerýsuje.

„Když máte malé děti – a já mám vnučky – a slunce (v létě) zapadá až po 21. hodině, tak děti říkají, že je světlo a nechce se jim spát. To jsou praktické věci. Samozřejmě i z biologického hlediska odborníci říkají, že je to negativní,“ uvedl Babiš. „Odborníci to nedoporučují a i většina vlády, jak jsem to zaznamenal, sdílí můj názor, že bychom měli mít stávající zimní astronomický čas, který by se neměnil,“ podotkl premiér.

Odvolává se například na vyjádření Pavla Suchana z Astronomického ústavu. „Upřednostňuji ten čas, který nám dává slunce, to znamená ten, který je souměrný vůči pravému poledni, aby skutečně poledne bylo v poledne, a ne v jednu hodinu,“ říká Suchan.

Vláda o věci diskutovala v závěru středečního jednání v reakci na iniciativu Evropské komise ukončit příští rok povinné střídání času. Rakouské předsednictví v pondělí navrhlo členským zemím EU odložit konec až na rok 2021. Podle Babiše není příliš jasné, kde by se o problematice mělo dál diskutovat. Předpokládá, že se o ní bude mluvit na Evropské radě.

Evropská shoda na společném postupu se zatím nerýsuje. Ke standardnímu času, kterému se říká „zimní“, se kromě Česka otevřeně přiklonilo Slovensko. Na severu Evropy má zase větší podporu letní čas. Trojice středomořských států (Itálie, Portugalsko a Řecko) by ráda zůstala u pravidelného střídání, i když tahle možnost už podle Evropské komise není na stole. Zbylé země chtějí rozhodnout až po širší veřejné debatě.

Návrhy na změnu střídání času
Zdroj: ČT24

Obavy z chystané změny má třeba Lucembursko. Podle aktuálního návrhu by si o tom, jaký čas bude platit, rozhodla každá země sama. Jenže do malého Lucemburska se každý den sjíždějí do práce miliony lidí z okolních států. „Představte si, že by mělo Lucembursko s Německem a Francií tři různé časy. To by pro nás byla katastrofa,“ varuje lucemburský ministr infrastruktury Francois Bausch.

Jak může být otázka složitá, se ukázalo v Rusku. Exprezident Dmitrij Medvěděv tam v roce 2011 zavedl napevno letní čas a zmenšil počet časových pásem v zemi z jedenácti na devět. Podle části Dumy kvůli tomu však ráno přibylo dopravních nehod a Rusové měli i zdravotní problémy. Před čtyřmi lety se tak země s výjimkami vrátila ke standardnímu času, regiony se ale můžou přiklonit k vedlejšímu pásmu.

Střídání času: v modrých zemích se používá, ve žlutých bylo zrušeno a v červených se nepoužívalo nikdy
Zdroj: ČT24

Konec střídání času navrhla Evropská komise. Opírá se o průzkum, kterého se v létě zúčastnilo víc než 4,5 milionu lidí ze všech členských států. Výrazná většina chce po celý rok stejný čas. V Česku se poprvé čas krátce střídal během obou válek, natrvalo pak od roku 1979, kdy letní čas platil od konce března do konce září. Od roku 1996 letní čas trvá ještě o měsíc déle.

Vědci doporučují „zimní“ čas

Vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem, doporučují zavedení „zimního“ času. V úterní tiskové zprávě to uvedl Fyziologický ústav Akademie věd ČR.

„Zimní“ čas podle výzkumů zlepšuje kvalitu spánku, je zdravější pro lidské srdce a má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost, píše se ve zprávě. Prokázána je také jeho souvislost se snížením spotřeby alkoholu a tabáku i nižším výskytem nádorových onemocnění. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 1 hhodinou

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 2 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 4 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 8 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 9 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...