Lidský organismus potřebuje ranní světlo, aby si udržel zdravý rytmus. Například italští pacienti s depresí se léčili lépe, když měli okna na východ než na západ. Proto je třeba zrušit letní čas, abychom na jaře nevstávali do tmy. V Událostech, komentářích to řekla fyzioložka a biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.
Ranní světlo léčí. Všichni odborníci doporučují zrušit letní čas, říká fyzioložka Illnerová
Čím dál víc Evropanů volá po tom, aby se přestal střídat letní a zimní čas. Některé k tomu vedou potíže spojené s jarním a zimním přenastavením vlastního rytmu „Dovedu si představit, že některým lidem vadí, že třeba jim trvá delší dobu, než se přizpůsobí a po tu dobu třeba méně spí a jsou unavenější,“ vysvětluje fyzioložka a biochemička Helena Illnerová z Fyziologického ústavu AV ČR.
To se však podle ní ještě dá zvládnout. Mnohem větším problémem je nedostatek ranního světla. Lidé se totiž mají tendenci zpožďovat a právě svítání je nejdůležitějším pevným bodem životního rytmu. Proto považuje za vhodné, aby se střídání času zrušilo. Zachovat by se podle ní měl jednoznačně zimní, tedy standardní čas.
Opačný přístup by mohl způsobit velké problémy. „Uvědomme si, že v zimním období je u nás úsvit v osm hodin ráno. A najednou by byl až v devět hodin ráno, kdybychom to měli podle letního času,“ říká Illnerová a dodává, že by zřejmě přibylo lidí s psychickými problémy.
„Světlo urychluje účinek antidepresiv. Ukázalo se to v Itálii na nějaké klinice, kde byla chodba, z níž polovina pokojů vedla na západ, polovina pokojů vedla na východ. A když stanovovali, jak rychle se dostávají z deprese ti, co měli okna na východ, tak se dostávali rychleji z té deprese než ti, co měli okna na západ, protože měli ranní světlo k antidepresivům,“ popisuje měřitelné účinky včasného svítání.
Světelný rytmus podle ní ovládá i lidskou náladu nebo imunitní systém. Proto si myslí, že nastavení času by mělo být odborné a nikoli politické rozhodnutí. „Vyjádřila se Evropská společnost pro studium biologických rytmů, vyjádřila se Světová společnost pro studium biologických rytmů a vyjádřila se Evropská společnost pro spánek. To jsou, myslím, tři nejdůležitější společnosti, které se k tomu mohly vyjádřit a jejich vyjádření bylo jednoznačné. Zůstat u standardního času, ne letní čas,“ doporučuje Illnerová.