Místo klasických věnců jen proutí a mechové korpusy. Kvůli suchu nebude dost chvojí

Letošní sucho pocítíme i na Vánoce. Podepsalo se totiž i na kvalitě stromků, ze kterých se získávají materiály na věnce. Květináři a zahradníci tak budou mít nedostatek chvojí a okrasného klestí. Problém budou mít hlavně ti prodejci, kteří berou chvojí od tuzemských pěstitelů. Přírodní věnce tak budou muset nahradit dřevěnými kříži, proutím nebo věnci z umělého mechu. Květináři a zahradníci se také obrací na zahraniční dodavatele ze Skandinávie nebo Holandska.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PA Autor: Andrew Milligan

Pěstitelé získávají chvojí a klest na věnce jako vedlejší produkt při pěstování vánočních stromků. Jde o větve, které se musí ořezat, aby se stromky vešly do stojanů. Používají se i nepovedené stromky, které nejdou ani do prodeje. A právě pro české pěstitele vánočních stromků bylo letošní léto jedno z nejhorších. ČT to potvrdil místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

Kvůli suchu stromy pravděpodobně nebudou tak košaté. Pěstitelé ale ještě doufají, že přijdou větší a dlouhodobější deště, aby se kvalita jehličnanů zlepšila. „Část některých našich stromů už můžeme prostříhávat, ale u některých druhů musíme ještě počkat na vydatnější deště. Především u jedlové klesti, tam opravdu čekáme na srážky. Ale záleží i na tom, jestli se stromy budou schopny ještě napít. S takovým suchem jsem se ještě nesetkal,“ poznamenal pěstitel Vladimír Janata.

Stromky porostou déle a zřejmě podraží

Sucho ale bude mít následky pro pěstitele i do budoucna. Stromy budou totiž muset růst alespoň o rok déle. „U nás podmínky nepřejí jedlím kavkazským. Počasí se odrazilo na smrku, ale právě i na jedli. Když to letos neporoste, tak tam už bude deficit. Místo sedmi se budou pěstovat osm až devět let. Pak stromky budou pravděpodobně i dražší,“ uvedl pěstitel Jiří Pexídr z Protivína:

Sucho ale nebylo jediným problémem, se kterým se museli pěstitelé vypořádat. Například Šumavu totiž víc než sucho zasáhlo krupobití. Další český pěstitel proto nebude moct dodat chvojí všem svým zákazníkům. „I ty věnce s tím souvisí. Chvojí, které se na výrobu věnců používá, pochází právě od nás. Jenže my letos nebudeme moci pokrýt všechny objednávky, nemáme ho dostatečné množství. Mně se přes plantáž přehnaly kroupy a poškodilo to samozřejmě stromky. Sucho u nás postihlo spíše malé sazenice. Česrtvě zasazené stromky nemají hluboké kořeny a bez vody nemohou přežít,“ sdělil Valdman.

Proutí z Číny a umělý mech

Dušičky a vánoční svátky jsou sice až za pár měsíců, květináři si ale se sháněním materiálů na věnce musí poradit už teď. „Chvojí je letos skutečně málo, zrovna včera jsme nad tím seděli a hledali jsme řešení. Protože vůbec nevíme, kde ho seženeme. Normálně ho bereme od malých českých dodavatelů,“ obává se provozovatelka Květin Maják Andrea Hojková. 

Podobně je na tom i Květinářství Rajhrad na jižní Moravě. „Bude s tím velký problém. Věnce asi budeme muset dělat na proutí. To jsou hotové výrobky z Číny. Nebo budeme používat umělé korpusy, které jsou někdy ozdobené umělým mechem. Budeme to řešit, jak to jen půjde,“ uvedla majitelka Iveta Mokrá.

Někde shání chvojí přes sociální sítě, jinde nakupují za hranicemi 

Květinářka Lenka Mádlová z Hořic zase obepisuje známé a hledá chvojí i přes sociální sítě: „Je to každoroční problém. Když ho neseženu, budu muset asi začít dělat dřevěné kříže.“

Zahradníci a květináři se proto čím dál tím víc obrací i na zahraniční dodavatele. Touto cestou se vydal i majitel Zahradnictví a květinářství Mládek Martin Mládek: „Budeme mít chvojí dostatek. Dovážíme ho z Holandska a Dánska. Obracíme se na zahraniční dodavatele.“

Na holandské burze shání chvojí i Petra Karlová, majitelka Květinového studia Petra: „Bereme tam kavkazské a normandské jedle.“