Několik uzavírek o víkendu omezí provoz na dálnici D1, dva úseky se po opravě otevřou

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevře další dva opravené úseky dálnice D1 – mezi Hořicemi a Koberovicemi a mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. U Koberovic silničáři odstraní poslední dopravní omezení v pátek večer, úsek u Velkého Meziříčí by měl být plně průjezdný od pondělního poledne, uvedlo ŘSD. Krátkodobé uzavírky budou o víkendu kvůli osazování mostních nosníků mezi 89. a 86. kilometrem.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Krátkodobé uzavírky kvůli instalaci nosníků na mostech budou mezi Koberovicemi a Humpolcem. Od sobotních 13:00 bude provoz v tomto úseku v obou směrech na 24 hodin stažen do jednoho pruhu.

V noci na neděli bude dálnice zhruba dvacetkrát krátkodobě uzavřena. Tyto uzavírky budou od 20:00 v sobotu do nedělních 10:00. Vozidla budou čekat na dálnici. „Žádná objízdná trasa stanovena nebude,“ sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Také v úseku Velké Meziříčí – Lhotka budou stavbaři o víkendu stahovat provoz do jednoho pruhu. V sobotu večer začnou auta jezdit ve dvou jízdních pruzích směrem na Prahu, ve směru na Brno budou práce pokračovat do pondělního poledne, uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Na rekonstrukci 6,5 kilometru dálnice mezi Hořicemi na 75. kilometru a Koberovicemi na 81. kilometru pracovaly stavební firmy Eurovia a Colas od loňského jara. Jde o zakázku za 842 milionů korun bez daně.

Dálniční úsek Velké Meziříčí – Lhotka mezi exity 146 až 153 opravovaly firmy Colas CZ a Inženierske stavby, pracovaly tam rovněž od jara 2017. Podle smlouvy by měly tyto práce stát 698 milionů korun bez daně. Zkraje nabrala stavba zpoždění a loňské práce se protáhly až do letošního ledna.

ŘSD pak informovalo o tom, že za to stavařům vyměří penále okolo 50 milionů korun. Mluvčí ŘSD nyní uvedl, že stavba zatím není oficiálně dokončena, proto není stanovena ani konečná částka postihu. Termín dokončení oprav podle něj firmy plní.

D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou je kvůli rekonstrukci rozdělena na 21 úseků, práce začaly v roce 2013. Letos v srpnu už ŘSD zprovoznilo opravený úsek mezi Jihlavou na 112. kilometru a Velkým Beranovem na 119. kilometru. Koncem září bude podle Rýdla dokončen úsek mezi Ostředkem a Šternovem mezi kilometry 34 a 41. Na konci tohoto roku tak podle něj bude řidičům sloužit 90 kilometrů opravené dálnice.