KSČM se v „toleranční dohodě“ zavazuje hlasovat pro vládu a nevyvolat jednání o nedůvěře

Komunisté se podle pracovního návrhu toleranční dohody s hnutím ANO zavážou hlasovat ve sněmovně pro vyslovení důvěry menšinové vládě ANO a ČSSD. KSČM také nevyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu. Vyplývá to z předběžné verze dohody „o podpoře vzniku a toleranci existence menšinové vlády“, kterou získala agentura ČTK. Konečný návrh textu by se podle informací agentury měl lišit od pracovního dokumentu jen nepatrně.

KSČM se sice zaváže nevyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, návrh textu dohody ale komunistům nezakazuje hlasovat proti kabinetu, pokud takové jednání sněmovny iniciuje jiná strana.

V bodu, který pojednává o závazku vlády předkládat sněmovně návrhy zákonů podle priorit KSČM obsažených v programovém prohlášení, by měl být doplněk, že se tak má stát nejpozději půl roku před koncem volebního období.

Komunisté šli do vyjednávání se sedmi prioritami, chtějí trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů, ochranu přírodních zdrojů „před zcizením do zahraničních rukou“, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou a zdanění církevních restitucí. Dále by kabinet měl zabránit dalšímu nárůstu cen bydlení a podpořit výstavbu obecních bytů a udržet kvalitní dostupnou zdravotní péči bez zvyšování spoluúčasti pacientů.

Vláda nebude podle dokumentu blokovat projednávání předloh, které budou podávat poslanci KSČM, zákonodárci ANO ale pro ně nebudou muset hlasovat. Praktický totéž má platit pro návrhy poslanců hnutí ANO. V případě ústavních zákonů by ANO a KSČM mohly hledat shodu vedle ČSSD případně i u dalších subjektů, které se po volbách podílely na ustanovení orgánů dolní komory.

Dohoda rovněž konstatuje, že ve vládě nejsou nominanti KSČM, což ale „nevylučuje včasné konzultace o obsazení jednotlivých resortů“. Obsazováním například kontrolních orgánů státních a polostátních společností se předběžný dokument nezabývá vůbec.

Plnění dohody by se mělo kontrolovat nejméně dvakrát ročně

V případě sporů se mají scházet k dohodovacímu řízení expertní týmy ANO a KSČM, na vyšším stupni pak předsedové hnutí a komunistické strany. Pokud by ani oni nenašli shodu, smlouva se bude pokládat za ukončenou. Plnění dohody by se mělo kontrolovat nejméně dvakrát ročně nebo na žádost ANO či KSČM.

Dokument by měli předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip podepsat v úterý. O vyslovení důvěry vládě bude sněmovna jednat o den později. ANO, ČSSD a KSČM mají ve dvousetčlenné dolní komoře většinu 108 hlasů.