Ministerstvo varuje fotbalové fanoušky před černým kašlem nebo závadným alkoholem v Rusku

Ministerstvo zdravotnictví vydalo den před startem fotbalového šampionátu varování před nemocemi rozšířenými v Ruské federaci. Mezi ně podle resortu patří černý kašel, HIV i malárie. Návštěvníci šampionátu by si také měli dát pozor na otravu závadným alkoholem. Mistrovství světa odstartuje ve čtvrtek, český tým se ale na šampionát neprobojoval.

Na zápasy se prodalo kolem 1,5 milionu vstupenek. „Při hromadných akcích bývá vyšší riziko nákazy infekční nemocí z hlediska přenosu vzduchem, potravou nebo sexuálním kontaktem v porovnání s individuální turistikou. Toto je důvodem, proč je veřejnost na tato rizika upozorňována,“ vysvětluje vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Barbora Macková.

Podle ministerstva zdravotnictví by lidé, kteří chtějí odjet na MS ve fotbale, měli mít v pořádku základní očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně a žloutence typu B. Hygienici ale doporučují přidat i očkování proti žloutence typu A a meningokokovým infekcím.

Důležité je mít na paměti, že očkování není účinné hned. „Vzhledem k termínu konání šampionátu (od 14. 6. do 15. 7. 2018) je třeba počítat s tím, že ochranná hladina protilátek po očkování vzniká cca za 14 dní po provedeném očkování,“ upozorňuje hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Fanouškům v Rusku hrozí podle resortu hned několik nemocí. Země totiž dlouhodobě bojuje se spalničkami, černým kašlem, ale i třeba místními horečnatými onemocněními, hlavně krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. Jedno z pořadatelský měst – Soči – přitom hlásí skoro deset tisíc případů této nákazy.

„Krymsko-konžská hemoragická horečka je přenášena klíšťaty, a proto zde platí obdobná preventivní opatření jako u klíšťové encefalitidy. V případě hemoragické horečky s renálním syndromem je účinným preventivním opatřením zabezpečení objektů před vniknutím hlodavců, kteří toto onemocnění přenášejí močí, stolicí a slinami, v případě, že jsou infikováni,“ dodala Gottvaldová.

Špatně je na tom Rusko také s nákazou virem HIV. V žebříčku evropských států je země s nově diagnostikovanými 103 tisíci pacienty (r. 2016) na prvním místě v počtu nakažených.

Největší obavy mají odborníci z nemocí z Jižní Ameriky

Možné nebezpečí mohou znamenat i samotní fanoušci. „Lze očekávat velkou návštěvnost fanoušků z celého světa, a tak je nutno brát v úvahu i riziko importu onemocnění ze zemí mimo Ruskou federaci, zejména pak z Jižní Ameriky a Afriky, tedy z oblasti s endemickým výskytem potenciálně nebezpečných chorob,“ sdělilo ministerstvo. To se podle resortu týká hlavně Brazílie, kde je aktuálně největším rizikem žlutá zimnice.

Riziková ale podle ministerstva zdravotnictví může být vedle infekčních nemocí i konzumace alkoholu. Pití nápojů nejasného původu může mít až fatální následky. „Je třeba věnovat pozornost původu alkoholu, jelikož v Ruské federaci dochází občas k těžkým otravám závadným alkoholem,“ doplňuje resort.