VIDEO: Příbramskem se v neděli přehnal vzdušný vír, mohlo jít o malé tornádo

Na Příbramsku se v neděli objevil vzdušný vír, který připomíná tornádo. Mohlo by jít také o trombu, což je příbuzný jev, kde se ale vír nedotkne země. Podle Petry Sýkorové se tornáda v Česku vyskytují, jde o jednotky případů ročně. 

Video iReportér Ivana Rybáková: Vzdušný vír nad Brdy
video

iReportér Ivana Rybáková: Vzdušný vír nad Brdy

Meteorologové určují, zda šlo o trombu nebo tornádo, podle fotografií a také škod napáchaných na místě úkazu. Druh vzdušného víru dokážou meteorologové určit například podle toho, jak jsou stromy zlámané či vyvrácené. Zatím není jasné, zda se bude ČHMÚ úkazem na Příbramsku zabývat.

„Typ úkazu může potvrdit terénní průzkum,“ řekla Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle českých „lovců bouřek“ z Czech Thunderstorm Research Association (CTRA) se jednalo spíše o trombu, protože se neobjevily známky kontaktu úkazu se zemí.

Podle Sýkorové se tornáda v České republice objevují, jsou to jednotky případů ročně. „Z fotografií vypadal vír jako tornádo. Po bližším průzkumu jsme zjistili i přesné místo výskytu, které bylo na hranicích s vojenským újezdem Brdy, přesněji obec Drahlín severozápadně od Příbrami,“ sdělili na facebooku členové CTRA.

Uvedli, že na základě snímků a svědků se zřejmě daný úkaz nedotkl země. „Jednalo se tedy o krásný majestátní cold air funnel cloud neboli trombu,“ doplnili.

Minulý měsíc se pro oblast střední Evropy prohnalo nezvykle silné tornádo severoněmeckou obcí Viersen-Boisheim a okolím. Podle televizní stanice RTL poškodil živel řadu domů, které zůstaly neobyvatelné. Zranění utrpěly nejméně dvě osoby.