Hamáček na Hradě: Alternativy za Pocheho jsme neřešili. Hlava státu přitom chce slyšet nové jméno

3 minuty
Události: Jan Hamáček jednal s prezidentem Milošem Zemanem
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka. Hovořili spolu o sestavování nového kabinetu. Ten chce vedení ČSSD složit společně s hnutím ANO za podpory komunistů, o čemž členové sociální demokracie rozhodují ve vnitrostranickém referendu. Zeman už dříve řekl, že mu vadí kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche. Alternativa za něj však tématem hovoru nebyla, sdělil Hamáček.

„Hovořili jsme o všech sociálnědemokratických kandidátech na ministry, to znamená i o našem kandidátovi na ministerstvo zahraničí,“ uvedl po asi hodinovém rozhovoru s hlavou státu Hamáček. Neřekl ale, jaký byl výsledek.

„Žádné alternativy jsme neřešili,“ odpověděl pouze na dotaz, zda spolu se Zemanem diskutovali alternativy za Pocheho na ministerstvo zahraničních věcí. Podotkl jen, že stále platí usnesení vedení sociální demokracie, které pětici nominantů včetně europoslance Pocheho schválilo.

Zeman Pocheho nechce

Když vedení ČSSD schválilo kandidáty na pozice ministrů, odpor Hradu vyvolalo právě jméno Miroslava Pocheho. Zeman mu vyčítá, že se v minulosti vyslovil příliš vstřícně v otázce přijímání uprchlíků, a média připomínají, že Poche v prezidentské volbě podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

Zeman žádal, aby ČSSD navrhla někoho jiného. „Považoval bych to za gesto dobré vůle respektující to, že podle ústavy prezident reprezentuje Českou republiku v zahraničí,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Zeman také před dvěma týdny řekl, že Hamáček porušil jejich dohodu, že na ministra zahraničí navrhne místo Pocheho jiného kandidáta. Hamáček prý před prezidentem mluvil o dalších třech kandidátech na šéfa diplomacie. 

„Pan Hamáček se bude snažit tlačit na tuto pilu co nejvíce, ale pokud bude pan prezident neoblomný, ustoupí,“ odhaduje politolog a filosof Daniel Kroupa. „Z hlediska prezidenta je to labutí píseň, protože v okamžiku, kdy vláda bude jmenována, tak ztrácí hlavní páky,“ vysvětlil s tím, že případný třetí pokus o vznik kabinetu by již byl v rukou předsedy Poslanecké sněmovny, nikoliv hlavy státu.

Komentátor Petr Honzejk se domnívá, že Miloš Zeman se snaží mít ve vládě co nejvíce svých lidí, upřednostnil by proto v Černínském paláci například bývalého ministra zahraničí z Rusnokovy vlády Jana Kohouta nebo šéfa svého zahraničního odboru Rudolfa Jindráka.

Po Hamáčkovi Babiš

Vláda je paralyzována a nemůže přijímat důležité zákony. Je řada věcí, které když vláda neudělá na začátku volebního období, tak už je nestihne. Dlouhodobější věci jsou stranou pozornosti, politická scéna vede žabomyší války, které upoutávají pozornost k nepodstatným věcem. Stáváme se provincií, která se neustále hrabe jen ve vlastních záležitostech a na vnější svět se dívá jako na cosi nepřátelského.
Daniel Kroupa
politolog a filosof

Zda sociální demokracie do kabinetu premiéra Andreje Babiše vstoupí, rozhodují v těchto dnech členové strany v referendu. Hlasují na schůzích jednotlivých místních stranických sdružení. Čas mají do pátku 14. června, o den později pak budou zveřejněny výsledky.

Šéf ČSSD chtěl na schůzce znát prezidentův názor na další postup ohledně sestavování vlády a informoval ho o průběhu vnitrostranického referenda. Hamáček poznamenal, že se s prezidentem shodli, že pokud referendum vyzní pro vstup do vlády, „nic nebude bránit k tomu přistoupit k dalším ústavním krokům“.

Nemalé části straníků se sice vládní nabídka nezamlouvá a odmítají ji, podle zpráv médií ale po sečtení první části výsledků vítězí zastánci vzniku kabinetu a prezident očekává, že ČSSD nakonec do Strakovy akademie zamíří. „Nepředpokládám, že by referendum nedopadlo. Jsou důvody předpokládat opak,“ poznamenal již v minulosti Miloš Zeman.

Ještě předtím ale bude mít Česká republika staronového ministerského předsedu. Andrej Babiš, předseda menšinového kabinetu v demisi, bude prezidentem jmenován premiérem již ve středu 6. června. Stane se tak půl roku poté, co byl jmenován poprvé.

„Je to protahování lhůt, které neodpovídají ústavě. Ústava ponechává stranám možnost k jednání, ale toto je nesmyslné. Prezident má jednat pokud možno bez jakýchkoliv průtahů,“ zkritizoval Kroupa.

„Může se stát, že ani tento pokus nevyjde, že nevyjde ani ten další, prezident jmenuje třeba úřednickou vládu, bude protahovat lhůty s vypsáním mimořádných voleb. To by znamenalo, že demokratické hlasování nemá pro politickou orientaci vlády prakticky žádný význam,“ zauvažoval Kroupa a situaci označil za „pohyb na hraně ústavy“.

Podmínky komunistů

Sestavení vlády s důvěrou však mohou zkomplikovat i komunisté, kteří si pro podporu a toleranci Babišova kabinetu kladou podmínky. KSČM požaduje především zdanění náhrad církevních restitucí. Příslušný zákon už ve sněmovně prošel prvním čtením, podpořili jej krom zástupců vznikající koalice ještě poslanci Okamurovy SPD. Církve už avizovaly, že v případě přijetí zákona se budou bránit u Ústavního soudu.

Další sporný bod – přítomnost českých vojáků v Pobaltí – by mohla nakonec vyřešit úprava programového prohlášení. Pasáž o vysílání vojáků k ruským hranicím by podle informací šéfa poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika měla nakonec zmizet úplně, ke komunistické spokojenosti.

„Pan Babiš má skrytou zálohu v SPD, může být tvrdší vůči komunistům. Nebude vyhrocovat konflikty, jak vyplývá z dosavadního jednání, bude se snažit jim vyjít vstříc, kam až to půjde, ale v hlavních věcech si prosadí své,“ míní Kroupa. „Bylo by naivní se domnívat, že komunisté nebudou přicházet s dalšími požadavky,“ dodává však.

Zda se Andreji Babišovi podaří získat pro svoji druhou vládu důvěru, by mohlo být jasné rovných pět týdnů po jeho jmenování premiérem. Během návštěvy Jihočeského kraje řekl, že by chtěl poslance o důvěru požádat 11. července.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 18 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 25 mminutami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 37 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 2 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami
Načítání...