Aktuálně: Zeman nepovýší šéfa BIS Koudelku kvůli novičoku a vyhoštění ruských diplomatů

Zpravodajský web Aktuálně.cz napsal, že Miloš Zeman odmítl jmenovat šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do hodnosti generála. Podle anonymních zdrojů z blízkosti prezidenta citovaných Aktuálně k tomu měl dva důvody. Prvním je role BIS při vyhoštění tří zaměstnanců ruské ambasády a druhým zpráva BIS o novičoku.

Povýšení Koudelky společně se sedmi dalšími důstojníky do hodnosti generálů schválila v dubnu vláda. Slavnostní jmenování se má odehrát v úterý 8. května u příležitosti oslav konce druhé světové války. „Pan ředitel zatím pozvánku na Hrad neobdržel. Podpis povyšovacích dekretů je plně v rukou prezidenta republiky a věc nebudeme nijak komentovat,“ uvedl v pondělí pro Aktuálně mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Aktuálně tvrdí, že podle jeho zdrojů z Hradu a Úřadu vlády není prezident s fungováním BIS pod Koudelkovým vedením spokojený. Koudelka se vedení tajné služby ujal v srpnu 2016. Je dlouholetým pracovníkem civilní kontrarozvědky, v tajných službách pracuje od roku 1992, nyní má hodnost plukovníka. Deset let vedl odbor kontrašpionáže.

Předsedkyně výboru pro obranu poslanecké sněmovny a poslankyně ODS Jana Černochová je přesvědčená, že odmítnutí jmenovat Koudelku generálem souvisí s kauzou Novičok. „Pan prezident už v minulosti několikrát prokázal, že mu mstivost není cizí,“ řekla v pondělních Událostech, komentářích České televize Černochová.

4 minuty
Události ČT: Novičok se v Česku nevyráběl ani neskladoval, ujistily tajné služby Babiše
Zdroj: ČT24

Zemana prý v poslední době rozladily především dva kroky BIS. Prvním byla podle zdrojů Aktuálně role tajné služby při vyhoštění tří zaměstnanců ruské ambasády v Praze. O něm rozhodla vláda na konci března. Bylo součástí společné reakce části západních zemí na otravu dvojího agenta Sergeje Skripala v Anglii. Z ní Britové obviňují Kreml.

BIS dlouhodobě označuje ruské velvyslanectví v Praze za riziko. „Ruské zpravodajské služby v ČR dlouhodobě disponují kvalitní sítí informačních, přístupových a vlivových kontaktů, kterou dále rozvíjely. Dotčení Češi nepředávají ruské straně utajované informace, ale ve velkém rozsahu jí vyzrazují citlivé interní informace,“ říká například zpráva BIS z roku 2016.

Druhým důvodem byla podle Aktuálně zpráva o údajné výrobě nervově paralytické látky typu novičok v Česku. Tu si Zeman objednal u dvou tajných služeb poté, co Rusko naznačilo, že jed, kterým byl Skripal otráven, mohl být v Česku vyroben. Prezident pak tvrdil, že ve zprávě Vojenského zpravodajství se píše, že novičok se v Česku vyráběl a testoval. Zpráva BIS to podle dostupných informací naopak odmítla.

Premiér v demisi Andrej Babiš se v pondělí sešel se šéfy obou tajných služeb a po schůzce sdělil, že novičok se v Česku nevyráběl, nevyvíjel ani neskladoval.

Zeman odmítl povýšit důstojníky už v minulosti. V říjnu 2016 nevyhověl dvěma ze třinácti nominací schválených vládou. Nejmenoval generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka pro vzdělávání Simona Michailidise. Oba nakonec povýšil v květnu 2017.

V minulosti také Zeman odmítl jmenovat profesory Martina C. Putnu, Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Pražský městský soud minulý týden prezidentovo rozhodnutí o nejmenování fyzika Ošťádala a uměleckého historika Fajta zrušil. Podle pravomocného rozsudku nemůže žádný orgán moci výkonné po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky pro jmenování. Soudci prezidentovi věc vrátili k dalšímu řízení, toho však neváže žádná konkrétní lhůta, v níž by musel znovu rozhodnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték meziměsíčně klesl

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:26Aktualizovánopřed 35 mminutami

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 39 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne řešili „smrskflaci“

O takzvané smrskflaci, kdy výrobci zejména potravin nebo drogerie zmenšují obsah produktu a prodávají ho za mnohdy i stejnou cenu, mluvili v Událostech, komentářích týdne neurochirurg Vladimír Beneš, právnička a bývalá politička Petra Buzková, glosátorka Zuzana Bubílková, komentátor a zástupce šéfredaktora MF DNES Petr Kolář a novinář a moderátor Čestmír Strakatý. Řeč byla také o výročí půl století od doby, kdy se Margaret Thatcherová postavila do čela britských konzervativců. Pořad se zabýval i vydáním k trestnímu stíhání šéfa SPD Tomia Okamury a ukončenými předvolebními „námluvami“ mezi SOCDEM a Stačilo!
před 1 hhodinou

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
před 1 hhodinou

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
před 2 hhodinami

Nedodržení bezpečné vzdálenosti je častou příčinou nehod aut. Možnost pokut ale vázne

Podle statistik je jednou z nejčastějších příčin nehod v Česku nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty. Ministerstvo dopravy chtělo, po vzoru okolních států, tento častý zlozvyk řidičů pokutovat. Jenže zákon zatím jasně neříká, co to bezpečná vzdálenost je.
před 2 hhodinami

Válek chce změnit pravidla příplatků za „vyšší komfort“

Vláda chce změnit pravidla, podle kterých si lidé připlácejí za péči u lékařů nad rámec zdravotního pojištění – například za komfortnější kyčelní kloub, oční čočku nebo operační metodu. Pokud si je pacient vybere teď, musí kromě zdravotnického prostředku zaplatit i celý zákrok. To by se mělo podle kabinetu změnit, lidé by dopláceli pouze rozdíl mezi základním materiálem nebo postupem, který hradí pojišťovna, a zvolenou dražší variantou. Opozice se obává, že lékaři začnou preferovat pacienty, kteří jsou ochotni si připlatit.
před 3 hhodinami

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
před 11 hhodinami
Načítání...