Spory ohledně referenda ČSSD o vládě: Část straníků chce znát i konkrétní jména ministrů

3 minuty
Události: Výsledky referenda mají být známé nejpozději začátkem června
Zdroj: ČT24

Vedení ČSSD a hnutí ANO v těchto dnech finišují podmínky společného vládnutí. Klíčová schůzka předsedů měla proběhnout už v pátek, došlo ale k drobnému zpoždění. Andrej Babiš a Jan Hamáček se tak sejdou až v pondělí. A pokud během ní nedojde k zásadní komplikaci, má Hamáček za to, že ČSSD zvládne vypsat vnitrostranické referendum o účasti ve vládě už příští pátek. Někteří sociální demokraté jsou přesvědčeni, že mají při hlasování schvalovat i konkrétní jména ministrů.

ČSSD měla ke konci letošního března necelých 18 tisíc členů. Referendum bude platné, pokud se ho zúčastní alespoň čtvrtina z nich, tedy zhruba 4,5 tisíce hlasů. Straníci by měli ještě před hlasováním v místních organizacích dostat potřebné informace. „Měli by znát každý bod a každou stránku koaliční smlouvy, aby se mohli kvalifikovaně rozhodnout,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Místopředseda strany Martin Netolický pak dodává, že by měli straníci dostat průvodní dopis, který bude vysvětlovat celý průběh koaličních jednání a seznamovat členy s podmínkami vládní spolupráce.

Hamáček chce řešit jména ministrů až v případě, že by straníci dohodu schválili

Podle předsedy strany Jana Hamáčka budou členové ČSSD v referendu rozhodovat o tom, zda vstoupit do vlády za podmínek, které budou v koaliční smlouvě. K dispozici by měli mít také vládní programové prohlášení. Konkrétní jména ministrů chce ale Hamáček řešit až v případě, že by straníci dohodu posvětili.  

Část vedení ovšem požaduje, aby v tu dobu byla známá i jména ministrů za ČSSD v Babišově druhém kabinetu. „Podle mě by měli dostat k dispozici i jména, která budou sociální demokracii zastupovat ve vládě, protože je to mimořádná situace,“ domnívá se předseda Senátu Milan Štěch.

Takový požadavek podpořil i statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Podle některých sociálních demokratů by to ale mohlo přinést problémy. Třeba bývalý šéf poslanců Roman Sklenák upozorňuje, že pokud by nějaký ministr v průběhu volebního období skončil, pak by to mohlo znamenat, že by muselo proběhnout referendum znovu.

Referendum asi nebude elektronické, změna stanov ještě není zaregistrována

Konkrétní otázku pro vnitrostranické referendum zformuluje užší vedení strany. Předsednictvo také rozhodne o konečných parametrech vnitrostranického referenda. Podle statutárního místopředsedy Zimoly se tak stane příští týden. 

Jan Hamáček už dříve upřesňoval, že bude předsednictvo navrhovat, aby se v referendu hlasovalo tajnou volbou na místních organizacích, a to klasickou formou, nikoliv elektronicky. Místopředseda strany Roman Onderka v této souvislosti upozorňoval, že elektronickému hlasování brání to, že příslušná změna stanov zatím není zaregistrována ministerstvem vnitra.

Samotné hlasování se má konat v druhé půlce května. Jeho výsledky, na které v případě shody bude čekat nejen ČSSD, by tak měly být známé nejpozději na začátku června. Stále by tak měl být dodržen požadavek prezidenta Miloše Zemana, aby vláda s důvěrou vznikla do začátku prázdnin.

Senátoři ČSSD se postavili proti vstupu do vlády

Shoda sice dlouhodobě panuje na programu, ANO a ČSSD ale rozděluje spor o takzvanou pojistku, tedy že by měl člen vlády v případě odsouzení - byť nepravomocného - opustit kabinet.

Vedení ČSSD sice souhlasilo s obnovením jednání s hnutím ANO, přestože ANO odmítlo splnit podmínku, aby ve vládě nebyl trestně stíhaný člověk. Nově ale sociální demokraté chtějí, aby koaliční smlouva zavázala premiéra do týdne rezignovat, pokud všichni ministři ČSSD podají demisi.

  • ministerstvo vnitra – Lubomír Metnar
  • ministerstvo práce a sociálních věcí – Jaroslava Němcová
  • ministerstvo zemědělství – Jiří Milek
  • ministerstvo zahraničí – Martin Stropnický
  • ministerstvo kultury – Ilja Šmíd

„Pokud bychom se dohodli na nějaké formulaci tohoto typu, tak si nemyslím, že je v kolizi s usnesením sjezdu,“ uvedl Jan Hamáček. Sjezd se v únoru usnesl na tom, že „považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě ČR za zásadní problém“. Současně vyzval ANO, aby do vlády nenominovalo osoby obviněné nebo trestně stíhané, a odblokovalo tak vznik možného stabilního kabinetu.

Proti účasti ve vládě s ANO se postavili senátoři ČSSD. Kromě účasti trestně stíhaného šéfa ANO ve vládě jim vadí, že by se menšinový kabinet ČSSD a ANO musel opírat při hlasování o důvěře o komunisty. Senátoři poukázali také na dosavadní hlasovací spojenectví ANO s komunisty a SPD ve sněmovně. Z toho důvodu údajně sociální demokraté požadovali, aby se hnutí ANO odstřihlo od Tomia Okamury a zástupci SPD měli zmizet z vedení sněmovny i vlivných výborů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nakažený meningitidou je hospitalizovaný. U ostatních vyšetřených se neprokázala

Meningitida nebyla prokázaná u žádného z 97 lidí, které záchranáři v pondělí v noci vyšetřili v ubytovacím zařízení v Roztokách u Prahy. Šlo o preventivní opatření kvůli potvrzené meningitidě u jednoho z ubytovaných zahraničních studentů, který je nyní v péči lékařů. Podle informací ČT lékaři ošetřili čtyři další osoby, které přišly s nakaženým do styku. Preventivně jim nasadili antibiotika. Tři propustili okamžitě, čtvrtého hospitalizovali a propustili v úterý brzy ráno.
11:18Aktualizovánopřed 57 mminutami

Češi by se zapojili do obrany země, o službě v armádě však neuvažují

Do obrany země by se byla ochotna zapojit více než polovina lidí, necelá polovina z nich i se zbraní v ruce. Většina Čechů ale neuvažuje o službě v armádě. Vyplývá to z v úterý zveřejněného průzkumu agentury STEM. Čtvrtina populace se vyjádřila pro navyšování výdajů na obranu na tři nebo pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Průzkum se uskutečnil od 12. do 26. června a zúčastnilo se ho 1059 dospělých respondentů.
před 1 hhodinou

Záchranáři prověřovali desítky lidí v Roztokách u Prahy. Měli podezření na meningitidu

Záchranáři, policie i hasiči zasahovali v pondělí večer v Roztokách u Prahy kvůli podezření na infekční meningitidu typu B. Zdravotníci vyšetřili 97 lidí. U nikoho z nich se nákaza neprojevila. Na místě působili tři inspektoři provozu, záchranářská posádka a posádka s lékařem, informoval mluvčí středočeské záchranné služby Marek Hylebrant.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Chystá i sešrotování některých vozů. Podle výroční zprávy ČD Cargo, dceřiné firmy státních Českých drah, činil loni průměrný počet zaměstnanců asi 6500.
před 4 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Kde a jak požádat o voličský průkaz?

Každý volič automaticky hlasuje ve volebním okrsku, kde má své trvalé bydliště. Pokud si ale zařídí voličský průkaz, může hlasovat kdekoliv v České republice, případně i v zahraničí na zastupitelském úřadě. Vybírá si pak z kandidátů toho kraje, ve kterém chce volit. Žádat o průkaz je možné osobně i on-line a lidé ho pak nesmí zapomenout přinést k volbám. Web ČT24 připravil přehledné informace o tom, jak si voličský průkaz vyřídit.
před 6 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 6 hhodinami

Obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost, míní Vystrčil

„Osobně jsem přesvědčen, že obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost. Dění v Gaze a vraždění civilistů je potřeba co nejdříve zastavit,“ sdělil v Událostech, komentářích předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj nebyla Praha k podpisu pondělní výzvy k ukončení bojů přizvána kvůli své dlouhodobé pozici podporující Jeruzalém. Podle poslance Jiřího Kobzy (nestr.) by měla být česká diplomacie „více rozkročená doširoka“. Exministr zahraničí Tomáš Petříček podotkl, že je na místě se ptát, zda je teroristické hnutí Hamás relevantním aktérem pro jednání o budoucnosti Gazy. Hosté pořadu moderovaného Barborou Kroužkovou se věnovali také možnému ukončení ruské agrese na Ukrajině.
před 14 hhodinami

Českem se prohnaly bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Linie bouřek začala v pondělí vpodvečer postupovat přes jižní na střední Moravu. Pásmo mířící ze Slovenska prošlo i Zlínským krajem. Na mnoha místech vyjížděli hasiči k popadaným stromům. Pro území východní poloviny Čech, na Moravě a ve Slezsku vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) od pondělních 15:00 do 21:00 výstrahu s nízkým stupněm rizika.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...