
Události: Faltýnek nebude trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo
„Ve věci byly jako nedůvodné zamítnuty stížnosti Andreje Babiše a dalších šesti osob a rozhodnutí o zahájení trestního stíhání zůstává v této části v platnosti. Vyhověno bylo stížnostem Jaroslava Faltýnka a tří dalších osob a usnesení o jejich stíhání bylo zrušeno, a to z důvodu neprokázání subjektivní stránky stíhaného jednání,“ upřesnila Zenklová.
„Já v neprokázání subjektivní stránky vidím neprokázání úmyslu.“
Pavel Schrötter
V kauze jsou obviněni kromě Babiše i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Sám Babiš rozhodnutí státního zástupce ještě odpoledne neměl v rukou.
V médiích se v posledních týdnech objevily zprávy o tom, že Babišovy děti předložily policii lékařské zprávy, podle kterých se z vážných zdravotních důvodů nemohou trestního řízení účastnit.
Podle komentátora Lidových novin Martina Zvěřiny hnutí ANO využije zrušení stíhání Faltýnka v „propagandistické rovině“ a bude říkat, že stejně dopadne i stíhání Babiše a ostatních. „Pro hnutí to určitě tento pozitivní vliv mít bude,“ soudí Zvěřina. Nepředpokládá ale, že by rozhodnutí mělo zásadní vliv na vývoj vyjednávání o vládě.
V podobném duchu hovořil i pardubický hejtman a místopředseda ČSSD Martin Netolický. Upozornil, že podmínka sociálních demokratů, kteří s Babišem vedou koaliční vyjednávání, zní, že prvoinstančně odsouzená osoba nebude součástí vlády. Faltýnek ale v kabinetu v současnosti není a ani být neměl, připomněl Netolický.
„Pro nás to nemá vůbec žádnou souvislost,“ odmítl i předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, že by rozhodnutí o nestíhání Faltýnka mohlo mít dopad na koaliční vyjednávání. Komunisté zvažují, že případnou Babišovu vládu s ČSSD podpoří.

Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek byl prvním místopředsedou hnutí ANO zvolen poprvé v únoru 2015. Od roku 2013 je také členem Poslanecké sněmovny, předsedou poslaneckého klubu ANO a předsedou sněmovního zemědělského výboru. Rodák z Prostějova (narozen 28. dubna 1962) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně. Před rokem 1989 pracoval jako agronom ZD Lešany.
Jeho jméno figuruje v orgánech řady společností, od roku 2001 pracuje v manažerských funkcích společnosti Agrofert. Členem hnutí ANO je od roku 2012, od roku 1990 byl členem Zemědělské strany a v letech 1995 až 2012 byl členem ČSSD, za kterou byl zastupitelem a šest let radním města Prostějova a zastupitelem Olomouckého kraje (2000-2004 a 2008-2012).
V srpnu 2012 byl zvolen poprvé místopředsedou hnutí ANO, v roce 2013 v březnu post neobhájil. Po prvním kole nebyl zvolen ani do předsednictva. Zakladatel a šéf hnutí Andrej Babiš poté vystoupil na jeho podporu. Delegáti po této výzvě Faltýnka zvolili jedním z osmi členů představenstva.

90' ČT24: Faltýnkovo stíhání zastaveno, Babišovo běží dál
90' ČT24: Faltýnkovo stíhání zastaveno, Babišovo běží dál
Kováčik: Babiš a ANO prošli volbami
Rozhodnutí zbrzdily námitky z podjatosti
Stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání podalo všech jedenáct obviněných vloni na podzim. Dozorující žalobce o nich ale nemohl rozhodnout, protože obvinění proti němu zároveň podali námitky kvůli podjatosti. Postupně je však všichni stáhli. Kauzu zbrzdily i sněmovní volby, po kterých Babiš s Faltýnkem nabyli imunitu, a policie tak musela sněmovnu opětovně žádat o jejich vydání.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod jiným názvem, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak v létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.