Veleba nebude obhajovat post senátora, odejde i z čela SPO. Člověk má vědět, kdy skončit, uvedl

Senátor Jan Veleba nebude na podzim obhajovat místo v horní komoře parlamentu. Na konci března také odstoupí z čela Strany práv občanů (SPO). Chtěl by se místo toho věnovat například publikační činnosti v oblasti zemědělství.

Jan Veleba
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Svůj mandát obhajovat nebudu. Mám pevný názor, že člověk musí vědět, kdy má skončit,“ uvedl senátor. Považuje za důležité zachovat si zdraví a duševní svěžest: „Politika je zvlčilá, je to vlčí společnost. Buďme rádi, že jsme ještě tady, na Slovensku je to ještě horší. A já na to zkrátka nemám nervy.“ 

„Rád bych si zbytek životní dráhy vytvořil tak, aby mě to naplnilo nebo doplnilo. Beru to tak, že ta éra bude končit a rád bych zúročil své životní zkušenosti, zážitky, pohyboval se mezi přáteli, nemusel každý den otevírat 50 e-mailů, nemusel se dívat na mediální běsnění, vyřizovat desítky telefonátů,“ dodal. 

Veleba loni v srpnu oslavil 70. narozeniny. Vrátit by se chtěl publikačně k věcem, kterými se v minulosti zabýval, tedy především k zemědělství. V letech 2005 až 2014 byl prezidentem Agrární komory.

Jan Veleba
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Chce také skončit ve vedení SPO, která neuspěla v podzimních sněmovních volbách. Na mimořádném sjezdu, který se bude konat 28. března, rezignuje na funkci šéfa strany. Za jeden z důvodů svého plánovaného odstoupení označil právě volební neúspěch. Nedlouho po volbách stranické vedení oznámilo, že dá své funkce k dispozici.

Na sjezdu SPO promluví i Zeman

Kdo ho ve funkci nahradí, Veleba neví. Očekává, že personální návrhy zazní na stranickém předsednictvu, které by se mělo sejít týden před sjezdem. Ucházet se nechce ani o jiné pozice ve vedení strany.

Na sjezdu promluví i prezident Miloš Zeman, který je čestným předsedou strany. SPO mu pomáhala při kandidatuře na prezidenta a v jejím vedení působí jeho blízcí spolupracovníci nebo příznivci.