Bělobrádek už zřejmě nebude kandidovat na šéfa lidovců. Přemýšlí o Senátu

Předseda KDU-ČSL v Interview ČT24 připustil, že už nechce kandidovat do čela strany. Naopak by se chtěl zaměřit na Senát, který vnímá jako pojistku demokracie proti současnému rozložení sil v dolní komoře parlamentu.

Video Interview ČT24: Bělobrádek už asi nebude kandidovat na šéfa lidovců. Přemýšlí o senátu
video

Interview ČT24: Bělobrádek už asi nebude kandidovat na šéfa lidovců. Přemýšlí o Senátu

Před lety vytáhl lidovce zpět do parlamentu. Na podzim se však KDU-ČSL do sněmovny málem nedostala a poslední průzkumy straně přisuzují pouhých 3,5 procenta. I to je možná důvod, proč Pavel Bělobrádek coby současný lídr partaje vnímá, že je čas přenechat vedení jiným. „Jsem přesvědčen, že náš volební sjezd bude příležitostí a dojde ke změnám,“ řekl Bělobrádek v pondělním Interview České televize.

Ke změnám ve vedení partaje by podle něj mělo dojít v příštím roce. „Bavím se o tom s lidmi ve straně, myslím si, že ten příští rok bude velkou příležitostí, aby i KDU-ČSL doznala personálních změn ve vedení strany,“ dodal.

„Senát může zabránit demontáži demokracie“

Z politiky by se však současný lídru KDU-ČSL stáhnout nechtěl. Naopak. Přemýšlí o kandidatuře do Senátu na Náchodsku. „Je to moje rodiště, v Náchodě bydlím, děti chodí do školky, jsem tam i zastupitelem,“ vysvětlil, proč právě v tomto senátním obvodu.

Podle něj se právě nyní může ukázat role Senátu jako pojistky demokracie. „Jsem přesvědčen, že po dvaceti letech může až nyní Senát hrát pojistku ústavnosti a demokracie v České republice a rád bych, abychom jako KDU-ČSL byli úspěšní v senátních volbách,“ poznamenal.

„Právě nyní je velmi důležité, aby tam byla role pojistky proti nápadům hnutí ANO, SPD a komunistů na to, jak demontovat demokratickou ústavní formu, kterou tady máme. Nápady, na kterých si notují experti z těchto tří stran, ukazují, že k demontáži demokracie skutečně dojít může,“ dodal.

Pokud by opravdu vyměnil křeslo poslance za to senátorské, ve sněmovně by ho podle jeho slov nahradila bývalá ředitelka oblastní Charity a náměstkyně primátora v Hradci Králové Aneta Maclová. „Ve sněmovně jsem si svoje odpracoval a myslím si, že kolegyně, která mě eventuálně nahradí, je velmi kvalitní,“ řekl.

Odmítl, že by si šestiletým pobytem v Senátu chtěl pouze prodloužit politickou kariéru. „Chci se určitě daleko více soustředit i na užší region, kde jsem zastupitelem,“ dodal.

Jde o ego jednoho muže, ne o republiku, říká na Babišovu adresu 

V současném jednání parlamentních stran o koalici nemají lidovci důležitou roli. Už dříve oznámili, že do vlády nechtějí s nikým, kdo čelí trestnímu stíhání. Avšak Pavel Bělobrádek jako kompromis nabídl i variantu vstupu lidovců do vlády, ve které by „neseděl“ nikdo z předsedů stran. Tedy ani trestně stíhaný předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš.

„Tady se ukazuje, že nejde o republiku, ale o ego a ješitnost jednoho člověka. Proto jsem nabídl, aby mu nebylo líto, že ve vládě není, že bych šel stejnou cestou, i když mně kriminál nehrozí,“ zamířil kritikou na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Lidovci se navíc v úterý pokusí sesadit místopředsedu Poslanecké sněmovny Tomia Okamuru z vedení dolní komory. Vadí jim jeho výroky o koncentračním táboře v Letech. Potřebují k tomu osmdesát podpisů, aby se bod mohl prohlasovat sněmovnou. „Myslím si, že hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM nebude v tomto směru hlasovat příliš odlišně,“ uvedl v Interview ČT24. 

„Jsem přesvědčen, že pro nás není přijatelné, aby někdo z SPD měl takto významnou funkci v rámci našeho parlamentního systému,“ dodal s tím, že i pokud by se Okamuru podařilo odvolat, jeho post by zastal některý z jeho „následovníků“. „Pokud tady jsou strany, které jsou ochotné vybírat zástupce takovýchto extremistů do vedení sněmovny, dá se předpokládat, že by prohlasovaly do vedení sněmovny někoho jiného,“ dodal Bělobrádek.