Chřipková epidemie na dohled. Šíří se i typy, na které někdy očkování nezabírá

Po tradičním vánočním poklesu v Česku opět stoupá počet nahlášených případů chřipky. Hygienici očekávají, že nemocných bude dál přibývat. Epidemie podle nich zřejmě vypukne v druhé polovině ledna či na jeho konci. Ani očkovaným lidem se přitom nemusí nemoc vyhnout – letos se totiž více šíří typy chřipky, proti kterým nejsou vakcíny tak účinné, případně na které starší typ očkování nezabírá vůbec.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/imago stock&people

„Některé evropské státy již hlásí plošnou epidemii, na které se podílí jak viry chřipky A, tak viry chřipky B. Lze předpokládat, že v nejbližších týdnech nastane obdobná situace i v Česku,“ uvádějí hygienici. Plošnou epidemii už vyhlásili ve Francii, Španělsku, Portugalsku, Švýcarsku, Finsku, Švédsku a Turecku, lokální pak v Nizozemsku.

„Objevují se přibližně stejně oba podtypy chřipky A – H1 i H3. Paralelně se vyskytují i obě linie chřipky typu B. Linie Yamagata je však ve značné převaze, a to u ambulantních i hospitalizovaných osob. Celkově je nemocných s chřipkou typu B více,“ říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

V Česku je zatím situace klidnější, ale nemocných s chřipkou přibývá. Souvisí to například i s návratem dětí do škol a školek po vánočních prázdninách. U chřipky A nyní v Česku převažuje H3 nad H1, u chřipky B Yamagata nad Victorií. Havlíčková však upozorňuje, že čísla jsou zatím nízká a situace se může rychle změnit.

Podle Státního zdravotního ústavu přitom u nyní nejčastějšího typu H3N2 bude účinnost vakcíny pravděpodobně nižší. Ještě větším problémem může být chřipka B. „Viry chřipky typu B Yamagata jsou dosud dominantní. Účinnost vakcíny proti tomuto viru bude velmi nízká, protože není obsažena v používaných trivalentních vakcínách,“ vysvětluje Havlíčková.

Australská chřipka řádí v Británii

Chřipka H3N2 přišla do Evropy loni z Austrálie, získala proto označení australská. Pandemie tam byla největší za poslední roky, nemoc se tam projevila u více než 200 tisíc lidí. V nemocnici skončil dvojnásobek lidí oproti průměru, průběh infekce ale nebyl výrazně závažnější.

„Počet úmrtí v absolutních číslech byl samozřejmě výrazně vyšší, nicméně po statistickém zpracování se výrazněji nevymykal dlouhodobému trendu,“ říká Martina Havlíčková. Smrtelný průběh postihoval především starší lidi, což je pro chřipku a hlavně tento subtyp typické.

Australská chřipka v posledních týdnech postihla například Británii. Jen za minulý týden tam na ni zemřelo 24 lidí a počet nakažených se ztrojnásobil na téměř 4000 lidí. Deník Telegraph uvedl, že i když je očkování nejlepší obranou proti chřipce, u starších osob má menší účinnost. U dětí zafungovala vakcína ve dvou třetinách případů, u dospělých ve 40 procentech.

Očkování ochrání, ale není stoprocentní

Prevencí je kromě pravidelné hygieny rukou a posilování imunity právě očkování. Musí se opakovat každý rok, nejlépe mezi zářím a listopadem. Možné je však nechat se naočkovat i teď, vytváření protilátek však trvá asi deset dní. „Na očkování už je nejspíš pozdě, do nástupu epidemie by se už nemusely vytvořit protilátky,“ uvedl šéf pražských hygieniků Jan Jarolímek.

Na očkování stačí jedna dávka, která stojí nejčastěji do 400 korun. Většina zdravotních pojišťoven na něj svým klientům přispívá, stejně jako někteří zaměstnavatelé.

Lidé starší 65 let mají očkování zdarma, stejně jako osoby se závažnými nemocemi srdce a cév, dýchacích cest, ledvin či diabetem. Zdarma je také pro klienty domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem či pro osoby se zdravotním postižením a pacienty v zařízeních dlouhodobé lůžkové péče.

Efektivita očkování se liší – u mladých a zdravých lidí je přes 90 procent, u lidí středního věku 70 až 90 procent. U seniorů, chronicky nemocných nebo oslabených je účinnost mezi 30 až 40 procenty, ale brání těžšímu průběhu nemoci, který jinak může skončit i smrtí. Právě starším lidem proto lékaři očkování doporučují nejčastěji.

Proočkovanost proti chřipce
Zdroj: WHO, ockovaniprotichripce.cz
Autor: ČT24