Babišova vláda podle expertů: Manažerská, flexibilní... a také páka na ostatní strany

Od středy začíná úřadovat nová menšinová vláda Andreje Babiše. V českém politickém systému půjde o netypický kabinet: jde totiž o menšinovou vládu ANO doplněnou o odborníky. Komentátoři se shodují, že bude vláda flexibilnější než klasický koaliční kabinet. Jenže bude mít problém sehnat důvěru: podle některých odborníků je tak první pokus jen na zkoušku, aby zlomil odmítavý postoj ostatních stran.

„Je to menšinová vláda Andreje Babiše, který si vybral svůj tým tak, aby mu co nejlépe vyhovoval a aby se mohl držet svého motta Řídit stát jako firmu,“ uvedla ve speciálním vysílání ČT24 politoložka Tereza Chmelíková z Institutu pro politiku a společnost založeného hnutím ANO.

Podobně to vidí i další politolog Petr Just z Metropolitní univerzity: „Vláda bude fungovat mnohem flexibilněji než vláda, která je postavena na koaličním půdorysu. Z tohoto pohledu bude mít Andrej Babiš situaci jednodušší.“

Podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého půjde o manažerskou vládu, která nebude klást důraz na žádné dlouhodobé strategie. Od nového kabinetu očekává, že bude řešit nedostatek pracovních sil a že zjednoduší podmínky pro podnikání.

Babiš bude o důvěru žádat počátkem ledna

Ve středu se odehrál na Pražském hradě slavnostní ceremoniál, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval jednotlivé ministry. Zároveň začíná Babišovi běžet třicetidenní lhůta, ve které musí požádat sněmovnu o důvěru. Zbylých osm stran se však k případné důvěře nové vládě staví velmi skepticky: svou podporu váhavě připustili pouze komunisti.

Podle politologa z Karlovy univerzity Milana Znoje tak není pravděpodobné, že by kabinet důvěru dostal. „Vláda nevznikla na základě vyjednávání většiny v parlamentu, Andrej Babiš ji sestavil sám,“ uvedl. Hnutí Svoboda a přímá demokracie, se kterým ANO tvořilo hlasovací koalici při ustavení sněmovny, by sice podle Znoje mohlo potřebné hlasy poskytnout, jenomže si podle něj klade radikální programové podmínky. Přímou podporu neočekává Milan Znoj ani od komunistů.

Babišův kabinet chce jít žádat sněmovnu o podporu 10. ledna, v příštím týdnu chce začít Babiš vyjednávat s ostatními stranami na základě programového prohlášení. Už dříve avizoval, že by se v něm měly objevit i body z programů ostatních stran. Babiš tak doufá, že si v dokumentu každá strana najde nějakou svou prioritu.

Tento postup ovšem politoložka Tereza Chmelíková kritizovala jako nepochopitelnou strategii: „Když ustavuji svou vládu a chci pro ni získat podporu, je logické, že programové prohlášení budu vyjednávat s ostatními aktéry v průběhu jeho sestavování a priority hledat tak, aby bylo ustaveno na konsenzu politických stran. Nevím, jestli získání podpory na základě post-vyjednávání může být úspěšné.“

První pokus má donutit ostatní strany jednat

Alternativní pohled ovšem nabízí Jakub Konrád, který patří stejně jako Chmelíková k Institutu pro politiku a společnost, založenému hnutím ANO. „Topolánkova první vláda vznikla na stejném půdorysu odborníků a zástupců ODS a nebylo to nic jiného než nástroj, jak donutit Stranu zelených a lidovce k jednání o budoucí vládě. Toto ustavení vlády bych bral úplně stejně.“

Prezident Zeman už totiž avizoval, že by Andreji Babišovi jako vítězi voleb svěřil i druhý pokus na sestavení vlády. Mohla by se tak opakovat situace, která nastala po volbách v roce 2006. Tehdy skončily volby patem, když obě možné koalice získaly ve sněmovně 100 poslanců. První Topolánkův kabinet nejdřív důvěru nezískal, ale vládl od září do ledna 2007. Topolánek pak ve sněmovně uspěl až při druhém pokusu, když sestavil kabinet právě s lidovci a Stranou zelených.

„Vládu nazývám překlenovací, protože v její životnost nevěřím,“ uvedl na adresu nového kabinetu komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. „Bude to vláda, která Andreji Babišovi umožní získat čas pro vyjednání té skutečné vlády. Tím, jak bude držet všechny mocenské páky, mu umožní jistý nátlakový potenciál na případné partnery,“ upozorňoval ve vysílání ČT24. Nedokáže si prý ale představit dlouhodobější fungování vlády bez důvěry.

Zejména z ČSSD už se v posledních dnech začaly ozývat hlasy, zda by nebylo lepší podpořit Babišovu vládu, protože jinak by se mohla dostat k moci SPD, kterou označují sociální demokraté za extremistickou.

Podle Zemana jsou předčasné volby „absolutní pitomost“

Tlak na ostatní strany je navíc o to větší, že by zřejmě Babiš dostal i případný třetí pokus na sestavení vlády. Ten už sice nemá v rukou prezident Zeman, ale šéf sněmovny, jenže na tento post zvolili poslanci Radka Vondráčka z Babišova hnutí.

Pokud by ani tento kabinet nenašel v dolní komoře dostatečnou podporu, musel by podat demisi. V tomto případě už ústava zmiňuje rozpuštění sněmovny prezidentem, což je krok k novým volbám. Jenže ústava uvádí, že hlava státu „může“ rozpustit dolní komoru – z logiky věci tak vyplývá, že nemusí.

Ostatně prezident už tuto možnost naznačoval na televizi Barrandov, když mluvil o předčasných volbách jako o absolutní pitomosti: „Mám právo po třetím pokusu rozpustit sněmovnu, ale pozor, toto právo nemusím využít. To znamená, že sněmovna může fungovat dál a může dál fungovat i vláda v demisi.“ 

Prezident Miloš Zeman na TV Barrandov
Zdroj: ČT24

Čistě teoreticky by tak Babišův kabinet bez důvěry mohl vládnout dlouhou dobu. V demisi by mohl vydržet i celé volební období. Postup by ale byl podle ústavního právníka Jana Kudrny proti základním ústavním principům. „Ústava předpokládá ve všech parlamentních režimech, že vládne vláda, která má důvěru, a všichni zúčastnění budou konat k tomu, aby ústavu naplnili.“

Podle něj by měl prezident v případě, že sněmovnu nerozpustí, jmenovat další vládu. Kolečko s prvními dvěma pokusy hlavy státu a třetím pokusem předsedy sněmovny by se tedy opakovalo.

Aby byla celá situace ještě komplikovanější, zasáhnou do dění kolem sestavování vlády prezidentské volby. Babiš totiž bude ve sněmovně žádat o důvěru počátkem ledna, tedy těsně před prvním kolem voleb na Hrad. Může se stát, že Miloš Zeman svou pozici na Hradě neobhájí, jiný prezident by pak mohl pověřit premiérem jiného kandidáta než Babiše a situace okolo povolebního vyjednávání by se opět radikálně změnila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dobrovolní hasiči zápolí s náborem, noví členové nepřicházejí

V Česku je přes šest tisíc jednotek dobrovolných hasičů. Slouží v nich na osmdesát tisíc lidí, kteří pomáhají s likvidací požárů, následků bouřek nebo při haváriích. Noví členové ale nepřicházejí. Nejméně dobrovolných hasičů působí v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji, nejvíce ve Středočeském. Jednotky ze zákona zřizují samotné obce. Pohotovost v nich musí zároveň držet nejméně čtyři hasiči.
před 5 hhodinami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ovečkin je reklamou, kvůli níž umírají lidé, říká Hašek

Hokejový útočník a moskevský rodák Alexandr Ovečkin dal 895. gól v NHL. Zlomil tak 31 let starý střelecký rekord kanadské hokejové legendy Waynea Gretzkého. Sportovec, jenž má blízko k ruskému vládci Vladimiru Putinovi, přijímal gratulace od mnoha sportovních celebrit, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek mezi nimi však nebyl. „V době, kdy Rusko vede imperialistickou válku proti Ukrajině, jsem k tomu neviděl důvod,“ sdělil. Podle něj je Ovečkin „reklamou“, kvůli níž „umírají lidé“.
před 11 hhodinami

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 12 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Bojoval na Ukrajině bez souhlasu prezidenta, čelí obžalobě

Pražský státní zástupce na konci března obžaloval Čecha, který se na Ukrajině účastnil bojů proti Rusům, zjistila ČT. Muž je obžalovaný z přečinu služby v cizích ozbrojených silách. Zároveň čelí obžalobě ze zločinu podpory a propagace terorismu, protože se dříve podle informací Seznam Zpráv snažil v Iráku zapojit do bojů proti Islámskému státu v řadách Strany kurdských pracujících (PKK), která je na unijním seznamu teroristických organizací. Hrozí mu až patnáct let vězení.
před 13 hhodinami

Švédsko předložilo výhodnější nabídku na pronájem gripenů, uvedl resort obrany

Česká republika obdržela od Švédska novou nabídku na prodloužení využívání letounů JAS-Gripen. Armáda by po roce 2027 mohla využívat dvanáct letounů místo nynějších čtrnácti, za pronájem, servis a výcvik by podle současného kurzu Česko zaplatilo 16,65 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo obrany sdělilo, že aktuální nabídka je cenově asi o čtvrtinu výhodnější než dřívější návrhy, s nimiž nebylo spokojeno. Nyní nabídku vyhodnocuje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...