Babiš dostal bianco šek na vládu bez důvěry, kritizuje šéf Pirátů Bartoš

Piráti mají s hnutím ANO řadu společných programových bodů, na kterých jsou připraveni spolupracovat. Předseda Pirátů Ivan Bartoš to řekl v Interview ČT24. Zároveň ale zdůraznil, že to nic nemění na postoji strany, která jakoukoliv vládu s ANO odmítá podpořit. Bartoš nicméně doufá, že sněmovna začne fungovat co nejdříve, aby mohlo dojít k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Video Interview ČT24
video

Bartoš: V čele sněmovny podpoříme Radka Vondráčka

Piráti se s hnutím ANO setkali po volbách na dvou oficiálních schůzkách. Řeší spolu především program a složení jednotlivých výborů sněmovny. Podle Bartoše má jeho strana dvacet programových priorit, které by ráda ve sněmovně prosadila.

„Strany mají hodně podobné programy. Je to například zákon o lobbingu, více peněz do vzdělávání, digitalizace státní správy nebo revize zákona o registru smluv. To jsou společná témata a nemyslím si, že by opozice musela hrát roli, že takové návrhy vetuje,“ řekl Bartoš v Interview ČT24.

Společné programové body hledají Piráti s dalšími stranami. Podle Bartoše nechtějí ztrácet čas čekáním až na ustavující schůzi sněmovny, která bude 20. listopadu. „Pojďme mít věci připravené, protože sněmovna bude nějakým způsobem zahájena, budou se ustavovat výbory a v tu chvíli chceme začít pracovat,“ uvedl.

Na společných bodech by podle Batoše mohl pracovat například útvar podobný think tanku – instituci zabývající se výzkumem či analýzou politiky. „Věci nekšeftujeme. Pokud je to dobré, hlasujeme pro, pokud je to špatné, hlasujeme proti, ale snažíme se navrhnout lepší verzi,“ dodal.  

Prezident Miloš Zeman v úterý Babiše pověřil jednáním o sestavení nové vlády. Po předsedovi ANO přitom nebude požadovat předjednanou důvěru sněmovny. Podle Bartoše není takové jednání standardní. „Je to bianco šek na vládnutí bez budoucího vyslovení důvěry. Roli v tom hrají i prezidentské volby, které se blíží,“ domnívá se.

K menšinové vládě, kterou nyní chystá Babiš, proto poznamenal, že by považoval za férovější, kdyby si šéf ANO transparentně vyjednal většinový kabinet. „Menšinová vláda může existovat, bohužel pak ale není transparentní, kdo ji podporuje. Když chce někdo vládnout, tak ať dá karty na stůl, s kým to je.“

Podle Bartoše ovšem nyní nezbývá nic jiného, než brát situaci takovou, jaká je: „Kontrolovat a jít tím směrem, aby sněmovna byla sestavená a následně mohla hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka, protože to spadlo ze stolu volbami, ale problém rozhodně nezmizel.“

Fialu do čela sněmovny Piráti nepodpoří

Do čela sněmovny Piráti podpoří poslance ANO Radka Vondráčka. V neděli o tom rozhodl poslanecký klub. Bartoš k tomu dodal, že Piráti respektují výsledek voleb: „Tak to v Česku bývá. Vítěz voleb s takto výrazným ziskem má předsedu sněmovny. Historicky to nebylo jen v případě opoziční smlouvy a pak byly ještě dva případy, kdy se nakupovali přeběhlíci. V obou případech v tom hrála roli ODS.“

ODS také o předsednické křeslo usiluje. V čele by ráda viděla svého lídra Petra Fialu. „Kdyby měla ODS dvacet procent, dá se hovořit o tom, že by měla nárok na post předsedy sněmovny,“ poznamenal Bartoš. Občanští demokraté ale naopak na ANO téměř dvacet procent ztratili. Fialu proto Piráti podpoří pouze jako prvního místopředsedu.

Bartoš zároveň odmítl návrh předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který chce ustavující schůzi sněmovny zablokovat, aby Babiš nemohl sestavit menšinovou vládu. „To se nikam nepohne. Pan Kalousek tu hovoří o zablokování, ale do kdy? Než se Andrej Babiš dohodne s komunisty nebo SPD? Co je ta pozice, kdy to skončí?“