Letos propadlo nejméně hlasů ze všech sněmovních voleb. Nechybělo moc a bylo to naopak

Česko má za sebou volby do Poslanecké sněmovny, v nichž propadl dosud nejnižší počet platných hlasů. Pro strany, které nepřekročily hranici 5 procent nutnou pro vstup do sněmovny, hlasovalo 316 659 lidí. To je 6,14 procenta ze všech platných hlasů. Hned tři subjekty přitom překročily pětiprocentní hranici jen těsně, kdyby se jim to nepodařilo a zůstaly těsně pod ní, mohly se tyto volby zapsat do historie naopak dosažením počtu nejvíce propadlých hlasovacích lístků.

Procentuálně nejméně propadlo odevzdaných hlasů (5,85 %) při volbách v roce 2006, kdy voliči odevzdali neúspěšným stranám 319 153 hlasů. Naproti tomu nejvíce propadlých hlasů si přerozdělovaly vítězové o čtyři roky později. Při sněmovních volbách z konce května 2010 propadlo 18,74 procenta hlasů od bezmála milionu voličů (985 075).

Tehdy sahala po klice od dveří Poslanecké sněmovny třeba Strana práv občanů Zemanovci, která dostala 4,33 procenta hlasů, nebo také lidovci se 4,39 procenta. Suverenita – blok Jany Bobošíkové získala 3,67 procenta a Zelení 2,44 procenta hlasů.

K vyššímu zisku mandátů nemělo letos ANO vůbec daleko

Sčítání hlasů během sobotního odpoledne napjatě sledovali příznivci hned tří politických subjektů – lidovců, Starostů a nezávislých (STAN) a TOP 09. KDU-ČSL si v celkovém součtu vysloužila přízeň 5,8 procenta voličů a pohoršila si oproti roku 2013 o 4 sněmovní křesla. TOP 09 získala 5,31 procenta hlasů a hnutí STAN má 5,18 procenta.

Postupný zisk hlasů všech těchto tří subjektů při sčítání nepochybně napjatě sledovali také ve volebním štábu hnutí ANO, protože do poslední chvíle nebylo jisté, že STAN a TOP 09 hranici pěti procent pokoří. Kdyby oba subjekty dostaly třeba každý o pouhé půlprocento méně hlasů, rázem by se ve výsledcích ukázalo dalších zhruba 8,5 procenta propadlých hlasů. A z těch by díky přepočítávací metodě volebního systému Česka nejvíce připadlo vítězi voleb.

Největší zájem o hlasování ve sněmovních volbách měli Češi v roce 1996, tedy při prvním rozhodování o složení dolní komory parlamentu v historii samostatné ČR. Tehdy byla volební účast 76,41 procenta, poté ve dvou sněmovních volbách po sobě klesala. V roce 1998 přišlo k volebním urnám 74,03 procenta lidí a o čtyři roky později 58 procent voličů.

Znovu se účast zvýšila v roce 2006, a to na 64,5 procenta, v roce 2010 se ovšem opět snížila na 62,6 procenta. Zatím nejvyšší volební účast byla zaznamenána krátce po pádu totalitního režimu v roce 1990, kdy se parlamentních voleb zúčastnilo 97 procent voličů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 59 mminutami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 2 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 3 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 10 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 12 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 13 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 19 hhodinami
Načítání...