Nečasová a Rittig jsou opět nevinní, soud zrušil podmínky za vyzrazení zprávy BIS

Podmínky pro Janu Nečasovou, Ivo Rittiga a Davida Michala neplatí. Rozhodl tak pražský vrchní soud, ke kterému se případ dostal poté, co se všichni tři obžalovaní proti původnímu verdiktu odvolali. Jde o případ vyzrazení informací z tajné zprávy Bezpečnostní informační služby v roce 2012, kdy byla Jana Nečasová (tehdy Nagyová) vysoce postavenou úřednicí na Úřadu vlády.

Vrchní soud zrušil verdikt pražského městského soudu s tím, že existují pochybnosti o správnosti jeho skutkových zjištění. „K objasnění věci bude potřeba provést ještě další důkazy,“ konstatoval soudce Viktor Mach. Například chce vědět, jak se utajovaná zpráva dostala k Janě Nečasové.

Advokát Jany Nečasové Eduard Bruna míní, že vrchní soud nyní vyhověl jeho výhradám. Podobně se vyjádřil David Michal. „Jsme rádi, že odvolací soud přisvědčil všem našim námitkám,“ řekl. Městský soud teď podle soudce Macha bude muset případ projednat znovu a zkoumat, „zda jednání obžalovaných naplnilo všechny znaky skutkové podstaty žalovaného, nebo jiného trestného činu“.

V prvním kole vina s podmínkou

Původně prohlásil městský soud počátkem roku trojici za vinnou, osvobodil pouze čtvrtého obžalovaného – Tomáše Jindru, který působil jako poradce na ministerstvu zemědělství v éře Petra Bendla. Jana Nečasová dostala osmnáctiměsíční podmínku, Rittig a Michal shodně devítiměsíční. Všichni tři se odvolali, spokojený ale nebyl ani žalobce, jemuž se nelíbila výše trestů.

Státní zástupce Rostislav Bajger se k rozhodnutí odvolacího soudu podrobně nevyjádřil. „Ústní odůvodnění bylo velmi strohé, takže se přiznám, že jsem mu moc neporozuměl. Počkám si na písemné odůvodnění,“ uvedl při odchodu ze soudní síně. 

Obžaloba tvrdila, že se lobbista Ivo Rittig dostal v roce 2012 k informacím ze zprávy BIS, o kterých se domníval, že se ho týkají. Získal je prostřednictvím právníka Davida Michala od tehdejší ředitelky sekce kabinetu předsedy vlády Jany Nagyové. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu.

Obžalovaní tvrdili, že to, co obžaloba popisuje, se nestalo. Zároveň zpochybňovali část jejích důkazů, tedy odposlechy Rittigovy schůzky v hotelu Ventana. Podle Davida Michala byly získané nezákonně.

Za problematické považuje odposlechy i vrchní soud. Nařídil městskému soudu, aby se podrobněji vypořádal s tím, zda jsou jako důkaz přípustné. Policie totiž záznamy pořídila při prověřování jiné trestné činnosti.

  • Jana Nečasová: bývalá šéfka kanceláře premiéra Petra Nečase (ODS), obžalovaná v kauze Vojenského zpravodajství a v kauze tzv. trafik pro exposlance ODS
  • Ivo Rittig: podnikatel a lobbista, obžalovaný v kauze Oleo Chemical a obviněný v kauze jízdenek pro DPP
  • David Michal: Rittigův právník, obžalovaný v kauze Oleo Chemical a obviněný v kauze jízdenek pro DPP
  • Tomáš Jindra: někdejší poradce ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) (zproštěn)

Jedna kauza z mnoha

Případ úniku informací je jen jednou částí série kauz, které se týkají Jany Nečasové. Soudy zároveň projednávají i dvě další. Nejdelší historii má případ sledování bývalé manželky bývalého premiéra Petra Nečase Vojenským zpravodajstvím, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 Nečasovou a tři bývalé zpravodajce dvakrát osvobodil, městský soud jeho rozsudky dvakrát zrušil a nyní se vše vrátilo na začátek, protože kauzu dostala nová soudkyně. V současnosti probíhají výslechy, vypovídal i expremiér Nečas.

Začal i soud v případě tzv. trafik pro exposlance ODS, kteří v roce 2012 nesouhlasili s daňovým balíčkem, ale nakonec se vzdali mandátů a dostali významné funkce ve státních a polostátních firmách. V této kauze je obžalován i Petr Nečas. Jana Nečasová navíc čelí obžalobě za krácení daní z luxusních darů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Všudypřítomný protein je trend, může ale škodit

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 13 mminutami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 39 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 1 hhodinou

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 3 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 5 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 14 hhodinami
Načítání...