Předvolební bilancování: Platy vzrostou, Chovancovi se dařilo, chválil premiér

Platy členů bezpečnostních sborů by měly od listopadu vzrůst o deset procent. Shodl se na tom premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Předseda kabinetu pokračoval v sérii bilančních schůzek a Chovance ocenil především za podporu České pošty nebo zvládnutí migrační krize.

Video Brífink po bilanční schůzce premiéra s ministrem vnitra
video

Brífink po bilanční schůzce premiéra s ministrem vnitra

Sobotka čtyřleté působení Chovance na ministerstvu vnitra chválil. „Přišel s potřebným nasazením a vůlí něco změnit,“ prohlásil premiér. Vnitro podle něj muselo reagovat na zhoršenou bezpečnostní situaci kvůli teroristickým útokům a migrační krizi v Evropě. „Podařilo se nám udržet bezpečnostní situaci plně pod kontrolou,“ řekl Sobotka.

Podle premiéra se také Chovancovi v končícím volebním období podařilo stabilizovat situaci bezpečnostních sborů. Celkem za čtyři roky Sobotkova vláda bezpečnostním sborům přidala 25 procent, což podle Sobotky představuje průměrně 5000 korun hrubého. Současná vláda tak podle premiéra vrátila peníze, o které přišli policisté či hasiči v době škrtů vlády Petra Nečase.

Podle opoziční poslankyně Jany Černochové (ODS) však jsou v bezpečnostních sborech problémy. Trpí podle ní odchody policistů, nedostatečnou motivací nebo špatnou vybaveností. „Domnívám se, že v uplynulých letech bylo možné řadu věcí udělat lépe a využít více také příznivé ekonomické situace a politické stability,“ kritizovala Černochová.

Sobotka: Vyšší platy už od listopadu  

Sobotka odmítl návrhy některých koaličních partnerů, že by policisté nebo hasiči neměli dostat přidáno, protože se jejich platy v poslední době zvýšily dostatečně. Stejné zvýšení požadují také odbory, které kvůli jednáním o platech ve veřejné sféře vyhlásily stávkovou pohotovost.

Sociální demokraté trvají na tom, aby platy opět vzrostly na začátku listopadu. „Shodli jsme se, že není možné na někoho zapomenout,“ řekl Sobotka. Odmítl také výtky, že by vláda zvyšovala platy pouze ve volebním roce. „Neřešíme to na poslední chvíli. Přidávat jsme se snažili každý rok,“ zmínil Sobotka.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Hájek Ondřej

Premiér s Chovancem mluvili také o mezeře v rozpočtu vnitra na příští rok, který zatím činí 66,7 miliardy korun a chybí v něm podle ministra zhruba 3,4 miliardy. Podle Chovance se bude dál jednat o tom, aby ministerstvo peníze získalo. 

Podle ministra jde totiž o výdaje navíc, které vznikly například kvůli schválení některých zákonů nebo zavádění evropských norem. „Vize ministerstva financí, že nebude pokrývat náklady, které vzniknou na základě nové legislativy, mi přijde zvláštní. Pokud by ministerstvo u nás chtělo škrtat v investicích, tak to je samozřejmě k debatě,“ podotkl Chovanec.