Exstarosta Mlejnský chce zpět 29 milionů, které mu zabavila policie kvůli prodeji pozemků

3 minuty
Události: Městský soud v Praze řeší stížnost exstarosty Prahy 11
Zdroj: ČT24

Městský soud v Praze řeší stížnost bývalého starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského (dříve ODS) proti zabavení majetku v hodnotě 29 milionů korun. Ty mu policie zajistila zhruba před čtyřmi lety a následně obvinila 40 zastupitelů kvůli údajně nevýhodnému prodeji pozemků. Vedle zlata zajištěného v souvislosti s razií na úřadu vlády patří k nejdéle blokovaným majetkům v rámci policejního vyšetřování.

Někdejšímu starostovi Prahy 11 zabavili detektivové na konci roku 2014 při domovní prohlídce čtyři miliony korun a dalších zhruba 25 milionů v bankovním sejfu. Teď se Mlejnský domáhá vrácení peněz. „My se bráníme u soudu vůči usnesení, které jsem po třech a půl letech obdržel a sice ve věci zadržení majetku,“ potvrdil Mlejnský.

Na soud se obrátil až letos. Podat stížnost proti zabavení majetku totiž nově umožňuje novela trestního řádu. Městský soud v Praze však podle své mluvčí Markéty Puci zatím rozhodnutí nevydal. „Spisový materiál je natolik obsáhlý, že v tuto chvíli soud nedospěl k žádnému rozhodnutí, proto to nemůžeme komentovat,“ říká Puci.

Zhruba rok poté, co policie zabavila u Mlejnského peníze, si vyslechl obvinění kvůli údajně nevýhodnému prodeji několika městských pozemků. Vyšetřovatelé společně s ním začali stíhat i 39 někdejších zastupitelů Prahy 11, kteří pro prodej pozemků hlasovali. Šlo o parcely na Chodově v ulici Ke Stáčírně, v Roztylech v ulici Ryšavého a na Hájích v ulici Stříbrského, které radnice údajně prodala pod cenou. Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že škodu předběžně vyčíslili zhruba na dvacet milionů korun.

Policie teď tvrdí, že stíhání kvůli pozemkům je jedním z důvodů, proč mu odmítá zabavené peníze uvolnit. „Jediné co tam je, že ze strany policie je důvodné podezření, že by ten majetek, který mi byl zabaven, by mohl být výnosem z trestné činnosti,“ uvádí k podezřením policie Mlejnský.

V jiném případě vyšetřovatelé blokují zase desítky kilogramů zlata, které zajistili během razie na Úřadu vlády. Následně se k jeho části přihlásil podnikatel Luboš Pašek, blízký spolupracovník lobbisty Romana Janouška. I jeho cennosti policie drží už zhruba čtyři roky a Pašek rovněž čeká na vyřízení jeho stížnosti proti zabavení majetku.

Mlejnský i Pašek však odmítají, že by majetek byl výtěžkem z trestné činnosti. Peníze uložené v bankovním sejfu Mlejnského prý byly určené k rozjetí jeho nového podnikatelského projektu.

Někdejší starosta i další bývalí zastupitelé odmítají, že by při prodeji pozemků pochybili. „Vnímám to obvinění jako nedůvodné. Jsme obvinění kvůli něčemu, čemu po čtyřech letech té kauzy nerozumím. Jediná výtka ze strany policie, kterou jsem pochopil, je, že jsme v určitém okamžiku procesu prodeje městského majetku byli informováni od opozice, že ta cena je nízká a že by měla být vyšší. A díky tomu, že jsme tedy neakceptovali výhrady opozice, tak jsme čtyři roky tady takhle popotahováni,“ tvrdí Mlejnský.

Trestní oznámení na exstarostu a další zastupitele podala tehdejší opozice, která na nízkou prodejní cenu upozorňovala na zasedání zastupitelstva. „Situace byla taková, že k našim návrhům nebylo zhola nic přihlédnuto a bylo to prodáno tak, jak to tehdejší garnitura na radnici nalinkovala,“ řekl již dříve k případu pozemků někdejší opoziční zastupitel Prahy 11 Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11).

Obvinění zastupitelé se však brání, že pozemky nabízeli ve veřejné soutěži. „Já nevěřím tomu, že by tam došlo k nějakým pochybení. Problém samozřejmě je v tom, že opozice samozřejmě se snaží využít jakýchkoli politických i nestandardních kroků,“ uvedl bývalý zastupitel a jeden z obviněných Jiří Janeček (dříve ODS).

Podle něj i Mlejnského téměř tříleté vyšetřování policie vázne na vypracování znaleckého posudku. Ten by měl být hotov do konce léta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
před 3 hhodinami

Obce se sdružují do společenství. Mohou sdílet úředníky nebo učitele

Celkem na 450 obcí, ve kterých žije dohromady téměř půl milionu obyvatel, se loni sdružilo v rámci některého z více než dvaceti společenství. Díky tomu mohou například sdílet úředníky nebo pedagogické pracovníky. V březnu budou moci taková uskupení navíc žádat o dotaci ministerstva vnitra až ve výši 900 tisíc korun.
před 4 hhodinami

Protestující na Hradčanském náměstí v Praze žádali odstoupení Graubnera

Před Arcibiskupským palácem na Hradčanském náměstí v Praze protestovali lidé v reakci na dění spojené s arcibiskupem Janem Graubnerem a dalšími představiteli katolické církve, kteří čelí obvinění z krytí sexuálního zneužívání. Vadí jim i netransparentní jednání, které vyústilo v odvolání Marka Orko Váchy z pozice vikáře pražské akademické farnosti. Organizátoři z Iniciativy pro čistou církev požadují odchod Graubnera.
před 4 hhodinami

Výborný nečeká dramatický vývoj cen potravin. Podle Fialy z SPD je nutné rozbít oligopol

Ceny potravin v lednu pokračovaly v růstu, oproti loňskému lednu byly vyšší téměř o pět procent. Šetření antimonopolního úřadu v minulosti nezjistilo v této oblasti kartelové dohody, ale mluvilo o oligopolním trhu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v Otázkách Václava Moravce zmínil, že je nutné zvýšit tlak na dodržování pravidel a tedy i pokuty. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala soudí, že nepsané kartely je nutno rozbít a pokuty musí být „téměř likvidační“.
před 5 hhodinami

Pavel k Ukrajině: Má-li Evropa převzít odpovědnost, musí být u jednání

Evropa musí podle českého prezidenta Petra Pavla vyvinout veškeré úsilí, aby byly její zájmy přítomné při vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Evropští lídři se obávají, aby se podmínky míru nedohodly bez jejich účasti jen mezi USA a Ruskem. Na dotaz ohledně české účasti na pondělní schůzce evropských státníků Pavel odpověděl, že dle jeho informací to nebude neoficiální summit, ale jednání části evropských lídrů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Na obranu budou potřeba nejméně tři procenta HDP, soudí Řehka

V české armádě dochází ke změně myšlenkového nastavení, tak jak se pro ni mění zadání, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. „Je potřeba primárně budovat kolektivní odstrašení, abychom se v budoucnu vyhnuli možnému střetu,“ řekl s tím, že výdaje na obranu a bezpečnost budou muset být nejméně tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Nyní jsou to dvě procenta.
před 8 hhodinami

Řidiči senioři zahlcují kardiologické ambulance. Ministerstvo chystá změnu

Populace stárne a s tím přibývá i řidičů ve vyšším věku. Lidé nad pětašedesát let musejí chodit na pravidelné zdravotní prohlídky, které si sami hradí. Od ledna platí nová vyhláška, která ale obsahuje chyby. Ministerstvo zdravotnictví chystá nápravu, platit ale bude nejdřív od půlky roku.
před 9 hhodinami

Česko zasáhnou silné mrazy, v noci může být i minus patnáct stupňů

Meteorologové varují před silnými mrazy. Hlavně v severní polovině České republiky mohou podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty od pondělí do čtvrtka v noci a ráno klesat na minus deset až minus patnáct stupňů Celsia. Pod minus patnáct stupňů ukázal teploměr na několika místech už v noci na neděli.
před 13 hhodinami
Načítání...