Program Dešťovka už je na suchu. Během prvního dne lidé rozebrali téměř celých 100 milionů

2 minuty
Velký zájem provází spuštění dotačního programu Dešťovka
Zdroj: ČT24

Ministerstvo životního prostředí začalo přijímat žádosti o dotace na zlepšení hospodaření s dešťovou vodou. Žádosti je možné posílat od pondělních 10:00 a již během prvního dne jich přišlo tolik, že by na ně mohlo padnout okolo 90 procent rozpočtu dotačního programu nazvaného Dešťovka. O příspěvek je možné požádat pouze na dálku – nejprve elektronicky, poté ještě poštou.

Prostřednictvím dotačního programu Dešťovka chce ministerstvo životního prostředí připravit domácnosti na možná období sucha. Příspěvky by měly jít například na stavbu zahradních nádrží na dešťovou vodu či na využívání použité vody z umyvadla či pračky ke splachování vodního klozetu.

V programu je sto milionů korun, jedna domácnost potom může získat až 105 tisíc. Během prvních dvou hodin přišlo podle mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové přes 800 žádostí za zhruba 39,5 milionu korun.

Požádat o dotaci je možné v prvním kroku výhradně elektronicky, a to na webu dotačního programu. Následovat ale bude ještě druhý krok. „Do pěti dní od elektronické registrace musí žadatel dodat podklady na jedno z našich krajských pracovišť, kterých je celkem třináct,“ popsal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zda je žádost v pořádku, by se měli lidé dozvědět do tří týdnů od podání elektronické žádosti, potom ještě musí prokázat, že projekt realizovali.

Žádosti bude posuzovat Státní fond životního prostředí, který proto posílí svá krajská pracoviště a také informační systém. Ministr Brabec řekl počátkem měsíce, že očekává velký zájem.

„Od vyhlášení 29. dubna bylo jenom za první den 15 tisíc přístupů na www stránky, kde se lidé mohli dozvědět podrobnosti. Předpokládáme, že projektů z těch 100 milionů korun uděláme jenom několik tisíc,“ uvedl. Dal přitom najevo, že by měl stát v budoucnu dát do programu další peníze.

Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních. Stát podpoří zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Ministerstvo je přesvědčeno, že je možné správnými opatřeními spotřebu vody výrazně snížit. Richard Brabec upozornil, že jen v Praze se ročně při splachování WC vyplýtvá 12 miliard litrů pitné vody, což by celé Evropě stačilo na pití na pět dní.

Podle Vlastimila Karlíka z organizace Arnika je podpora využívání dešťové či již použité vody důležitá a veskrze přínosná. Pomáhá nejenom proti suchu, ale například může přispět k menším následkům i po přívalových deštích. „Zadržuje to vodu, která by jinak odešla do vodních toků či kanalizace,“ poukázal.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) však upozornilo, že nelze očekávat závratné finanční úspory. Domácnost při používání dešťových nebo tzv. šedých vod neušetří více než 2000 korun za rok, do toho však nejsou započítány dodatečné provozní náklady na čerpání vody, filtraci či údržbu samotného zařízení na využívání vod, upozornilo SOVAK.

Jen část žadatelů bude mít nárok pro dotace na nejjednodušší konstrukce k využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady. Na ně ministerstvo přispěje pouze obyvatelům míst bezprostředně zasažených suchem. Jde o lokality, kde bylo v posledních třech letech zásobování vodou nutné zajistit cisternami nebo platil zákaz zalévání a napouštění bazénů.

Podle zprávy ministerstva jde například o Žižkovo pole, Lučice nebo Lísek na Vysočině, Bocanovice na Frýdecko-Místecku, v Jihomoravském kraji pak například Katov nebo Újezd u Znojma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 10 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 19 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 21 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 21 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 21 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 23 hhodinami
Načítání...