Tisíce lidí demonstrovaly proti Babišovi a Zemanovi. „Proč? Proto!“

Tisíce lidí na Václavském náměstí demonstrovaly proti ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Podobné demonstrace byly na středu svolané i do Brna, Plzně, Olomouce či Liberce. Svolavatelé tak chtěli přimět hlavu státu, aby ukončila působení šéfa hnutí ANO ve funkci. Zároveň demonstranti žádali, aby prezident Zeman odstoupil.

Demonstrace měla název „Proč? Proto! Protest“ a reagovala na Babišův inzerát v celostátních denících z minulého týdne, v němž ministr tvrdil, že se ho chtějí vládní partneři zbavit. Inzerát byl uveden titulkem „Proč?“ a vicepremiér na něm byl vyobrazen s přelepenými ústy.

„Když jsem ten inzerát viděla, byl to vysloveně záchvat vzteku. To nemůže zůstat bez odezvy,“ vysvětlila svolavatelka pražské demonstrace Šárka Fialová hlavní důvody, proč se rozhodla protest uspořádat.

1 minuta
Několik tisíc lidí dorazilo na demonstraci v Praze
Zdroj: ČT24

Babišův inzerát byl reakcí na demisi vlády, kterou oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zejména kvůli nejasnostem kolem Babišova podnikání. Později politickou krizi poznamenaly také nahrávky, na kterých se Babiš baví s bývalým novinářem MfD Markem Přibilem mimo jiné o tématech článků proti politickým konkurentům.

Proti Zemanovi byla akce zaměřená kvůli jeho chování při jednání se Sobotkou, kde se oba politici střetli kvůli demisi vlády, kterou původně předseda vlády oznámil. K Zemanovi ale demisi nepřivezl a přišel s hlavou státu konzultovat politickou situaci. Nakonec Sobotka prezidentovi navrhl odvolání Babiše z funkce. Zeman zatím Babiše neodvolal.

V Praze i v Brně se sešly tisíce lidí

V Praze se zaplnilo Václavské náměstí, organizátoři hovořili o 20 tisícovkách demonstrantů. Policie nechtěla počet odhadovat, příchozí však zcela zaplnili horní část Václavského náměstí až k Opletalově ulici a bylo velmi těžké davem projít. Stovky lidí byly i ve spodní části náměstí směrem k Jindřišské a Vodičkově ulici, kudy projíždějí tramvaje.

Několik tisíc lidí přišlo také na brněnskou demonstraci, náměstí Svobody bylo ve středu večer z velké části zaplněno. Podle policie dorazily více než dva tisíce lidí, později policejní mluvčí Bohumil Malášek odhad ještě upřesnil na 4000 účastníků. 

Stovky lidí dorazily na obdobné demonstrace v Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci, Zlíně a také v Liberci. Tam se část lidí vydala směrem k hotelu Imperial, kde v 19:30 začalo jednání zástupců vládní koalice s prezidentem Milošem Zemanem o současné politické krizi.

Kalousek je dojatý, Ovčáček skoupý

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ocenil, kolik lidí se po celé ČR dokázalo postavit za dodržování Ústavy a za politickou kulturu a demokracii. Podle něj tyto demonstrace jen potvrzují jeho názor, že Babišův odchod je nezbytný a že je nezbytné, aby prezident jeho návrhu vyhověl. „Chci všem občanům poděkovat, protože si myslím, že ukazují, že jim záleží na budoucnosti České republiky, na tom, abychom zůstali demokratickým právním státem,“ vzkázal Sobotka z Lucemburku.

„Je smutné, že osmadvacet let po listopadu 1989 se musí sejít tolik lidí, aby vyzvali prezidenta k respektování Ústavy,“ reagoval na pražskou demonstraci lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Pražská demonstrace proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

„Tolik lidí, kterým to (prezidentovo váhaní nad odvoláním A. Babiše) není jedno a nelitují času. Už si ani nepamatuji, kdy jsem byl naposled dojatý,“ reagoval na hojnou účast na pražském Václavském náměstí jeden z nejhlasitějších kritiků Hradu i ministra financí, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pouze lakonicky konstatoval, že „pražská kavárna je pořád stejná“, a odkázal na akci „Děkujeme, odejděte,“ kterou se část občanské společnosti snažila v roce 1999 vzdorovat opoziční smlouvě uzavřené mezi vládní ČSSD Miloše Zemana a kvazi-opoziční občanskou demokracií Václava Klause.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany, vyplývá z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 20 mminutami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 2 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 4 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 4 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 4 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 5 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 5 hhodinami
Načítání...