Senát dal Zemanovi na odvolání Babiše týden. Jinak otevře cestu k ústavní žalobě

Pokud prezident Miloš Zeman do týdne neodvolá ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády, jeho kritici v Senátu navrhnou příští úterý projednání ústavní žaloby na hlavu státu. Po jednání organizačního výboru to oznámil předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Hrad mluví o nepřijatelném vyhrožování.

Video Události
video

Štěch: Pokud Zeman Babiše neodvolá, připojím se k žalobě

Spor mezi Pražským hradem a parlamentem vyvolalo Zemanovo váhání nad Babišovým koncem ve vládě. Podle Ústavy „prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ a to bez zbytečného odkladu. Premiér Sobotka navrhl odvolat šéfa státní kasy kvůli kontroverzím kolem jeho privátních obchodů k 9. květnu, Hrad se ale nechal slyšet, že tak neučiní dřív než po prezidentově návštěvě Číny – čili až po 18. květnu.

Zemanova výhrada je dvojí: Vadí mu, že nezná Babišova náhradníka v čele ministerstva, vedle toho argumentuje koaliční smlouvou. Ta podmiňuje návrh na odvolání ministra vlády souhlasem vedení jeho strany. K právoplatnému odvolání Babiše je tak podle Zemana nutné vypovězení koaliční smlouvy.

Senátorka Horská: Je to společné tažení za ústavu

Tuto intepretretaci ale většina politické scény odmítá a žalobou Zemanovi už v pátek pohrozila skupina 27 senátorů. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL uvedla, že tato skupina se průběžně rozrostla na 34 členů horní komory. Nejaktivnější jsou právě lidovečtí zákonodárci spolu se zástupci Starostů, jako jednotlivci ve skupině hradních kritiků vystupují také sociální a občanští demokraté.

Návrh žaloby by podle Horské mohl být připraven v řádu dnů.  „Toto není politická otázka. Je to důležité společné tažení za ústavu, aby z ní nebyl trhací kalendář,“ vysvětluje s tím, že nyní iniciátoři ve spolupráci s ústavními právníky začnou text žaloby připravovat, ve středu bude o věci jednat i komise pro ústavu a pokud v hradním postoji nedojde ke změně, bude svoláno zasedání Senátu.

Sám předseda horní komory Milan Štěch se se Zemanem záležitost projednávat nechystá. „Mám zato, že pan prezident příliš nestojí o stanoviska sociálních demokratů, ale že mu především záleží na stanovisku Andreje Babiše. To je zcela zřejmé,“ prohlásil a dodal: „Pokud žaloba bude splňovat veškeré náležitosti a potvrdí to ústavní právníci, tak se k ní připojím – za předpokladu, že prezident do té doby neodvolá Andreje Babiše, jak požaduje předseda vlády.“ 

Kritika: Zeman není smluvní stranou, námitky jsou vrchnostenské

Mezi kritiky prezidentova lavírování patří například zelená senátorka a někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. „Námitky prezidenta jsou mimoústavní (vypovězení koaliční smlouvy) a vrchnostensky mentorské (požadavek nástupce Andreje Babiše), v postupu prezidenta absentuje povinná loajalita k partnerským ústavním orgánům a funkcím,“ uvedla.

„V tomto případě je prezident jen cosi jako notář, který potvrzuje úkon předsedy vlády,“ připojil se senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). „Rozhodně to nemůže podmiňovat koaliční smlouvou, protože ta nemá vyšší právní závaznost a pan prezident ani není smluvní stranou.“

Skeptický je k Zemanovu odkladu i občanskodemokratický senátor Miloš Vystrčil: „Pokud by vedle formulace ‚bez zbytečného odkladu' existoval nezbytečný odklad, pan prezident by měl říct, co za odklad to je. Pokud říká, že to je koaliční smlouva, tak je to legrační – protože ta nezbytečným odkladem není. A rozhodně to není ani cestování po Libereckém kraji, ani cesta do Číny.“

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Spor o Zemanovo pojetí ústavy. Kdy odvolat Babiše?

Hrad mluví o nepřijatelném vyhrožování

„Vyhrožování prezidentu republiky je v demokratické společnosti nepřijatelné a neakceptovatelné. Už jsme to v historii jednou zažili,“ komentoval postoj senátorů mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.

Video Události, komentáře
video

Komentátoři Honzejk a Kamberský: Zeman na vládní krizi nevydělává