Úřad pro dohled nad stranami je kompletní, prezident jmenoval politologa Outlého

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval politologa Jana Outlého členem nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Do funkce ho navrhl Senát. Outlý se stane členem úřadu od 1. dubna, jmenován byl na šest let.

Politolog Jan Outlý
Zdroj: ČTK Autor: Zlatohlávek Robert

Nový úřad tvoří předseda a čtyři řadoví členové, Outlý byl jmenován jako poslední. Outlý se dlouhodobě zabývá českým politickým systémem včetně financování stran a hnutí.

Hlavní agenda v podobě posuzování stranických výročních finančních zpráv připadne úřadu až v dubnu 2018, do kdy musí politické strany a hnutí předložit zprávy za předchozí rok. Za loňský rok je ještě dodají tak jako v minulých letech kontrolnímu výboru dolní komory.

Provoz úřadu bude dražší, než se čekalo 

Už pro letošní rok ale bude mít nový úřad v rozpočtu 39,5 milionu korun. Přitom ještě loni na podzim odhadovalo ministerstvo vnitra, že úřad bude potřebovat méně peněz, nejvýše 25 milionů korun.

Předsedou úřadu prezident už v prosinci jmenoval bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu Vojtěcha Weise, kterého navrhla Poslanecká sněmovna.

Druhým kandidátem byl právě Outlý, jenž se stal nakonec řadovým členem. Jeho kolegy budou ekonom Jiří Navrátil, někdejší poslanec ODS František Sivera a právník a politolog Tomáš Hudeček. Předsedu vybíral prezident z kandidátů sněmovny a Senátu, členy nominoval Senát, a to na návrh svých členů, dolní komory a prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu.