Miliardář Kellner doprovodí Zemana na cestě do Číny

Podnikatel Petr Kellner doprovodí v květnu prezidenta Miloše Zemana na jeho cestě do Číny. Zeman to řekl na tiskové konferenci, na které potvrdil svou opětovnou kandidaturu. V Číně by se Zeman měl zúčastnit konference o Hedvábné stezce.

Petr Kellner (kolem roku 2007) na jedné z mála oficiálních fotek
Zdroj: ČTK

Nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Kellner se s prezidentem sešel v úterý na Hradě. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že spolu diskutovali o ekonomických vztazích s USA, Čínou a Ruskem. Zeman na novinářský dotaz odmítl, že by s Kellnerem mluvil o financování své prezidentské kampaně.

„Vzhledem k tomu, že jeho podnikatelské záměry jsou nejenom v Rusku a Číně, ale že se začaly promítat i do Spojených států, ho pochopitelně zajímala otázka mých návštěv do těchto zemí,“ podotknul prezident. Kellner tak hlavu státu doprovodí na cestě do Číny.

Letadlem pronajtým i PPF se z Číny vracel Zeman před třemi roky

U čínského prezidenta Si Ťin-pchinga už spolu byli, společně s českou delegací, v roce 2014. Zeman se poté z Číny vracel letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T místo vládním speciálem.

Volbu soukromého letadla Zeman později zdůvodnil tím, že na rozdíl od speciálu letělo bez mezipřistání, což mu umožnilo víc se prospat před slavnostním udělováním státních vyznamenání, které bylo v plánu bezprostředně po jeho návratu z Číny.

Skupina PPF působí v řadě zemí od Evropy přes Rusko, Čínu, Vietnam po Spojené státy. Investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, pojišťovnictví, nemovitosti, těžbu surovin, zemědělství a maloobchodní služby až po biotechnologie. Kellner v PPF drží 98,92 procenta akcií, zbytek připadá na Ladislava Bartoníčka a Jeana-Pascala Duvieusarta.