V opakovaných senátních volbách na Mostecku zvítězila Dernerová

Lékařce Aleně Dernerové z neparlamentních Spojených demokratů se na Mostecku podařilo obhájit senátorský mandát i v opakovaných volbách. Hned v prvním kole ji podpořilo pětapadesát procent voličů. V říjnovém hlasování uspěla pod hlavičkou Severočechů, k novým volbám ale vedl spor o její stranickou příslušnost.

Po sečtení více než 99 procent hlasů se pro Dernerovou vyslovilo bezmála pětapadesát procent voličů, což kandidátce Spojených demokratů – Sdružení nezávislých zajistilo hned v prvním kole křeslo v horní komoře. Na druhém místě se se ziskem necelých šestnácti procent hlasů umístil bývalý hokejista Jiří Šlégr, který kandidoval v barvách sociálních demokratů.

Myslela jsem si, že vzhledem k vyššímu počtu uchazečů o senátorský mandát budou dvě kola. Jsem opravdu velmi mile překvapená. Děkuji všem, kteří k volbám šli a hlas mi dali. Je to neuvěřitelné.
Alena Dernerová
senátorka za Mostecko

Opakované hlasování doprovázela velmi nízká účast, o šestiletém senátorském mandátu rozhodlo jen dvanáct procent voličů (necelých jedenáct tisíc odevzdaných lístků); k urnám přitom mohlo přijít devadesát tisíc oprávněných voličů. Při podzimních volbách přišlo k prvnímu kolu 25,81 procenta voličů (konalo se souběžně s krajskými volbami), u druhého bylo už pouze 10,73 procenta voličů. 

Za opakováním stály spory uvnitř Severočechů

Opakování voleb nařídil Nejvyšší správní soud, který vyhověl třem stížnostem na řádné podzimní volby. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou za řádnou kandidátku hnutí. Mostecký magistrát podle soudu chyboval, když nereagoval na odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková. Mostecký magistrát ale tento krok nereflektoval a Dernerovou nevyškrtl.

Kromě Dernerové a Šlégra se o post senátora ucházel ještě lékař Jiří Biolek (STAN), ředitel základní školy Roman Ziegler (ANO) a za TOP 09 stavbař Zbyněk Vodák. Za stranu Zdravého rozumu kandidoval aktivista za práva otců Jiří Fiala. Komunisté znovu vyslali do boje Josefa Néteka, ODS Libuši Hrdinovou a Řád národa Jiřího Siebera.

V jakém (a zda vůbec v nějakém) senátorském klubu Dernerová nyní zakotví, zatím netuší. „Zatím nevím. Byli lidé, kteří mě velmi intenzivně podporovali, a zvažuji, že zakotvím tam. Ale momentálně možná budu neukotvená nějakou dobu. Musím si to rozmyslet, je to velmi čerstvé,“ řekla.

Osmapadesátiletá rodačka ze zaniklé obce Kopisty na Mostecku vystudovala Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze a atestovala se jako dětská neuroložka, pracovala v mostecké nemocnici.

Do širšího povědomí veřejnosti se dostala jako kritička vedení Ústeckého kraje kvůli nákupům zdravotnické techniky a hospodaření krajského zdravotnictví. Poté, co jí bylo kvůli této kritice doporučeno opustit nemocnici, si otevřela vlastní neurologickou praxi. Za svůj postoj obdržela v roce 2010 Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost od Nadace Charty 77 a Cenu České lékařské komory za statečnost.

Zakázkami pro společnost Krajská zdravotní, které byly podle Dernerové nevýhodné a předražené o desítky milionů korun, se zabývala policie a kauza doputovala až k soudu. Státní zástupce obžaloval pět bývalých i současných manažerů společnosti, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Údajně způsobili škodu 120 milionů korun.

Alena Dernerová
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 5 mminutami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 24 mminutami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 4 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 5 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 7 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 10 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 11 hhodinami
Načítání...