Poslanec Plíšek: Zeman a Babiš by měli svůj pakt přiznat veřejně

Krok prezidenta Miloše Zemana, který kvůli údajné protiústavnosti vetoval zákon o střetu zájmů, není překvapivý. Soudí to spoluautor normy, poslanec za TOP 09 Martin Plíšek, podle nějž prezidentské rozhodnutí jen potvrzuje spojenectví Hradu a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Oba politici by se teď ke svému paktu měli podle Plíška přiznat i veřejně.

Video Interview ČT24
video

Plíšek: Zeman slíbil nadstranickost, a teď straní Babišovi

Novela zákona o střetu zájmů významně omezuje podnikání ministrů, zabraňuje jim v účasti na veřejných zakázkách a brání jim ve vlastnictví médií. Zjevně tak směřuje na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, což ostatně přiznávají i poslanci.

Podle prezidenta Miloše Zemana, který normu v pondělí vetoval, ovšem zákon zasahuje do svobody a práv jednotlivce. Hlava státu zároveň vzkázala, že pokud dolní komora prezidentovo veto přehlasuje, obrátí se kvůli jejímu postupu na Ústavní soud.

„Čekal jsem to,“ reagoval v Interview ČT24 spoluautor vetované normy Martin Plíšek. „V poslední době je vidět mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem pakt. Hodnotím to jako fakt, oba pánové to nezpochybňují, akorát by bylo dobré, kdyby se k tomu přihlásili i před svými voliči.“

Hra o volební podporu?

Ze strany prezidenta Miloše Zemana totiž nejde o první krok, který může být vnímaný jako vstřícný krok k šéfovi státní kasy. Když se ve sněmovně účastnil projednávání zákona o státním rozpočtu, chválil Babiše za rozpočtový přebytek v letošním roce a v bonmotu prohlásil, že by si Babiš zasloužil nominaci na Nobelovu cenu za ekonomii.

Když o několik měsíců dříve hýbal veřejným prostorem skandál kolem čerpání evropských dotací na Babišův luxusní středočeský ranč Čapí hnízdo, vydal se tam prezident republiky na návštěvu.

Podle poslance Plíška jde o spojenectví, které motivují prezidentské volby, jež Česko čekají počátkem roku 2018; zda se jich současný prezident zúčastní, má být jasné za tři měsíce.

„Andrej Babiš už dříve opakoval, že si dovede představit podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách,“ podotkl Plíšek a na adresu veta poznamenal: „Pan prezident ve svém inauguračním projevu mluvil o tom, že bude prezidentem nadstranickým. Nyní chce ve zcela konkrétní věci pomáhat Andreji Babišovi. Je k zamyšlení, proč tak činí krátce před tím, než oznámí svou případnou prezidentskou kandidaturu.“

O možném volebním obchodu přitom neuvažuje jen opoziční pravice. „Není možné vyloučit, že motivace k jeho rozhodnutí souvisí s jeho nadstandardními vztahy, které v poslední době rozvíjí s Andrejem Babišem,“ komentoval Zemanovo veto také předseda Senátu a sociální demokrat Milan Štěch. „Pokud takový postoj souvisí s nadcházejícími volbami, je to pro naši zemi nešťastné.“