Babiše prověřuje GIBS. Chce vědět, zda neměl interní informace od ÚOOZ

Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřuje, jestli ministr financí Andrej Babiš (ANO) nedostal interní informace od ÚOOZ. O úniku informací může svědčit Babišova zmínka v televizní debatě o údajném šetření protimafiánského útvaru, které se má týkat plzeňské společnosti Škoda Transportation. Tato zpráva totiž nebyla k dohledání v otevřených zdrojích. Informaci přinesl deník Právo.

V čele ÚOOZ stál donedávna Robert Šlachta. Na funkci rezignoval po oznámení reorganizace útvaru. Babiš pak kvůli plánovanému sloučení ÚOOZ s protikorupční policií hrozil odchodem svého hnutí z vlády a dostal se do ostrého sporu s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD).

Předseda ANO poukazoval na to, že Šlachtův útvar vyšetřuje kauzy dotýkající se ČSSD. Zmiňoval olomouckou kauzu Vidkun, v níž policie vyšetřuje údajné propojení mezi podnikateli, policisty a politiky včetně olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). 

Ve čtvrtečním vysílání televize Nova ale Babiš také zmínil údajné šetření ÚOOZ týkající se plzeňské společnosti Škoda Transportation, která je podle něj blízká Chovancovi. V otevřených zdrojích ale nelze žádnou zmínku o takové aktivitě protimafiánského útvaru dohledat. Policie to komentovat odmítla.

Chovanec chce vědět, odkud má Babiš informace

Chovanec na to reagoval slovy, že je to pro něj nová informace a Babiš by měl sdělit, odkud ji má. Babiš tvrdí, že jeho slova se týkala trestního oznámení, které na Škodu podaly České dráhy. Tato informace podle něj prošla tiskem.

Právu potom ministr řekl, že šlo o spornou arbitráž kvůli zpožděným dodávkám lokomotiv pro České dráhy. ČD musely Škodovce zaplatit více než miliardu korun. Podle trestního oznámení by policie měla zjistit, jestli rozhodci svým nálezem nepomohli spáchat trestný čin. Podání trestního oznámení známé je, Právo ale upozoňuje, že dosud nikdo z kompetentních lidí nebo úřadů neřekl, zda policie tuto věc šetří, případně, která složka policie se tím zabývá. 

Babiš je často kritizován kvůli údajně blízkým kontaktům na ÚOOZ a Šlachtu. Podle některých médií dodával tomuto útvaru citlivé informace ještě před vstupem do politiky. Babiš jakékoliv bližší kontakty se Šlachtou odmítá. V úterý v Interview ČT24 řekl, že se s ním viděl jen čtyřikrát a vždy se jednalo o ohrožení jeho života.

26 minut
Babiš: Šlachtu jsem potkal čtyřikrát. Pokaždé šlo o můj život
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 35 mminutami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 42 mminutami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 1 hhodinou

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 1 hhodinou

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 4 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 8 hhodinami
Načítání...