V Praze se svedl boj, kdo si na 17. listopad zamluví Albertov. Vyhráli studenti

Na pražském magistrátu se krátce po půlnoci svedl boj o to, kdo si jako první zamluví prostor Albertova pro státní svátek 17. listopadu. Při loňských oslavách se na Albertově konala demonstrace příznivců Bloku proti islámu a prezidenta Miloše Zemana, studenti tam naopak nesměli. Letošní 17. květen je první den, kdy jde shromáždění na výročí sametové revoluce ohlašovat. Vítězem je Univerzita Karlova.

Studenti si na Albertově připomněli hodnoty 17. listopadu
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Univerzita Karlova chtěla všemi silami zabránit tomu, aby měli studenti na Albertov zákaz vstupu, a podala oznámení bezprostředně po půlnoci dnešního dne, kdy bylo poprvé možné žádat. „Máme záznamy z času 0:00:00 a tří a šesti vteřin po půlnoci,“ řekl rektor Tomáš Zima. Aby byl úspěch pojištěn, žádosti totiž podaly také různé fakulty.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman dopoledne avizoval, že konečné vyhodnocení pořadí oznámení na akce naplánované na 17. listopadu bude ve středu. Večer ale magistrát na webu vydal aktuální seznam ohlášených shromáždění, ze kterého vyplývá, že univerzita skutečně uspěla. Rektorát má Albertov zamluvený od 8 až do 22 hodin. Tomáš Zima si tím ovšem byl jist již dopoledne. S odvoláním na univerzitního kancléře uvedl: „Na 99,9 procenta jsme vyhráli.“

Ve hře je happening

Zprvu byl v seznamu veřejných shromáždění uveden aktivista Jan Cemper, který chtěl na Albertově uspořádat akci mimo jiné na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí Hofman ale upozornil na to, že ačkoliv se jeho oznámení na úřad jako první dostalo, po konečném vyhodnocení první být nemusí. Nakonec ale Janu Cemperovi připadlo Hradčanské náměstí, současně nahlásil také průvod z náměstí Míru na Hrad se zastávkami na Národní a Albertově.

Uhájit tentokrát Albertov pro studenty se snažila také Studentská komora Rady vysokých škol. Její místopředsedkyně Barbora Stuhlová řekla, že oznámení jako zástupkyně studentské komory podala na svou osobu v první minutě po půlnoci. Univerzita chce s různými studentskými spolky při tvorbě programu spolupracovat. „Teď to začneme plánovat. Možná uspořádáme i podvečerní studentský happenning,“ poznamenal Zima.

Magistrát oznámení průběžně vyhodnocuje a pro konečné pořadí musí vyčkat, než se na úřad dostanou oznámení ze všech komunikačních kanálů. Po určení prvního oznamovatele se bude magistrát snažit o dohodu mezi svolavateli akcí na totéž místo, případně jim navrhne jiné místo. Pokud dohoda nevznikne, bude později oznámené shromáždění zakázáno.

Albertov studentský, Albertov prezidentský

Horečné rezervace se pojí s loňskou návštěvou prezidenta Miloše Zemana. Před dvěma lety, při oslavách pětadvacátého výročí Listopadu, hlava státu navštívila Albertov spolu s prezidenty zemí Visegrádu a Německa. Lidé tehdy Zemana vypískali, vystavili mu červené karty a házeli po něm vejce. „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety,“ reagoval.

Video Albertov: "Nesahej na to!", křičeli lidé na prezidenta
video

Albertov: „Nesahej na to!“, křičeli lidé na prezidenta

V loňském roce se na Albertově naopak uskutečnila demonstrace na prezidentovu podporu, na kterou prohradní Strana práv občanů vypravila zájezd Zemanových příznivců z moravských Osvětiman, domovské obce hradního kancléře Vratislava Mynáře (viz video níže).

Zeman se pak při demonstraci objevil na jednom pódiu s Martinem Konvičkou z xenofobního Bloku proti islámu, zazpíval s ním hymnu a své kritiky z předchozího roku označil za řvoucí stádo.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Účastníci zájezdu

Studenti, kteří chtěli u pamětní desky uctít revoluční vzpomínku, policie do prostoru demonstrace naopak odmítla vpustit, a na Albertově tak uspořádali shromáždění o necelý týden později.