Babiš: Lékaři si vyšší platy zaslouží. Otázka je, kde na to vezmeme peníze

Platy lékařů a sester by příští rok mohly vzrůst až o deset procent. Po sociálních demokratech a lidovcích tuto možnost nově připouští také ministr financí Andrej Babiš (ANO). Platy zdravotníků a chybějící personál bude jedno z hlavních témat letošních krajských i senátních voleb a voliče začínají strany přesvědčovat už teď.

Video Události
video

Události: Zvýšení platů zdravotníků připouští i ministr Babiš

Do regionálních nemocnic během minulého týdne zavítali zástupci hned dvou vládních stran. Ministr Babiš navštívil v Olomouckém kraji tři nemocnice. Jednu soukromou v Prostějově a fakultní a vojenskou přímo v Olomouci.

Oproti jeho předchozím vyjádřením, kdy mluvil o „černých dírách ve zdravotnictví“, volil v debatě se zdravotníky a vedením nemocnic o poznání mírnější slova. A naopak připustil i zvyšování platů, systém ale musí podle něj šetřit. „Doktoři si určitě zaslouží navýšení platů. Deset procent, proč ne? Teď je otázka, kde ty peníze najdeme,“ prohlásil.

„Směřujeme k dohodě tak, aby byly navýšeny platby za státní pojištěnce a zároveň aby se posílily platy.“

Pavel Bělobrádek

vicepremiér a předseda KDU-ČSL

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zase během návštěvy Zlínského kraje zavítal společně s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) do nemocnice v Kroměříži. „Budu chtít jako předseda vlády, aby se příští rok zvýšila platba státu za státní pojištěnce. A budu chtít, aby se zvýšily tarifní platy o zhruba deset procent,“ uvedl Sobotka.

Vedení kroměřížské nemocnice si politikům stěžovalo zejména na nedostatek zdravotních sester, které chybí hlavně na interně. Nemocnice tak bude muset dokonce omezit provoz. „Od 1. května zhruba na období jednoho, dvou měsíců budeme muset omezit provoz na jednom z interních oddělení. To znamená uzavřít 15 lůžek,“ dodává ředitelka nemocnice Lenka Mergenthalová.

Němeček: Na platy potřebujeme 3,5 miliardy

Aby mohly platy ve zdravotnictví skutečně vzrůst o oněch 10 procent, bude potřeba podle ministra Němečka najít v rozpočtu 3,5 miliardy korun navíc. Plánuje proto stejně jako premiér a lidovci zvýšit odvody za státní pojištěnce – místo 870 zhruba 930 korun za měsíc. Stát by tím získal asi pět miliard korun.

Video Zprávy
video

Němeček: Abychom přidali doktorům, musíme zvýšit odvody za státní pojištěnce

Platy by zdravotníkům zvýšili i opoziční občanští demokraté, ale pouze těm, kteří si to zaslouží. „Když roste ekonomika, tak se samozřejmě mohou navyšovat platy. Ale my si na rozdíl od sociální demokracie myslíme, že se nemají navyšovat plošně a že se nemají zvyšovat tarify, ale že se má zvyšovat ta nenároková složka mzdy, aby bylo možné odměnit ty, kteří pracují kvalitně,“ dodává předseda ODS Petr Fiala.

Komora: Chybí stovky doktorů

Na vládu kvůli výši platů, ale také kvůli nedostatku zdravotníků tlačí Česká lékařská komora (ČLK). Podle ní chybí personál ve všech krajích, celkem by prý nemocnice potřebovaly zhruba 960 doktorů navíc. „Ti zbývající jsou nuceni porušovat zákoník práce, jsou přepracovaní a častěji se dopouští chyb. Což ohrožuje bezpečnost pacientů,“ říká prezident komory Milan Kubek.

A řešení problémů s přesčasy žádají po ministru Němečkovi i lékařské odbory, které plánují další protestní akci. Odboráři tvrdí stejně jako komora, že lékaři jsou nuceni porušovat zákonné přesčasy. Pokud by je totiž dodržovali, tak by jednoduše neměl podle nich kdo sloužit.

„Můžeme dát nějaká doporučení, ale co se týče těch organizačních změn, tak to je v rukou jednotlivých managmentů nemocnic,“ namítá ministr Němeček. Situaci ve zdravotnictví by měla koalice řešit ještě na společné schůzce se zástupci zdravotníků. O její svolání požádala právě Česká lékařská komora.